طراحی مسیر شغلی

طراحی مسیر شغلی

این محتوا را به اشتراک بگذارید

بیایید برای چند لحظه به اهداف کاری خود فکر کنید. به‌راستی موفقیت در شغل مدنظرتان به چه شکلی است و در روز اول در شغل رویایی‌تان چه احساسی خواهید داشت؟ برای فهمیدن پاسخ این سوالات با ما تا پایان مقاله طراحی مسیر شغلی همراه باشید.

آیا تا به‌حال نقشه‌ای را که باید برای دستیابی به موفقیت و آمادگی در آن شغل بردارید، ترسیم کرده‌اید؟ این‌که باید چه صلاحیت‌ها و شرایطی برای دریافت آن موقعیت شغلی داشته باشید؟ حتی چه شرکت‌هایی به این موفقیت شغلی نیاز دارند؟

شما نیاز دارید که بدانید باید برای رسیدن به آن موقعیت شغلی چه پیش‌نیازهایی داشته باشید، ازاین‌رو می‌توانید برای موفقیت در آن شغل با آمادگی بهتری ظاهر شوید. این آمادگی می‌تواند شامل کسب مدرک دانشگاهی، گواهی خاص یا تجربه کاری باشد. یکی از بهترین کارها برای انتخاب هوشمندانه شغل، طراحی و دنبال کردن مسیر شغلی است.

بتاتیک در روند طراحی هوشمند مسیر شغلی همراه شما است تا بتوانید شغل رویایی خود را پیدا کنید و با کسب مهارت‌ها به جمع حرفه‌ای‌ها بپیوندید.

فهرست مطالب

طراحی مسیر شغلی!

اهمیت طراحی هوشمندانه مسیر شغلی

اما طراحی مسیر شغلی چه پیامدهای مثبتی را به‌همراه دارد و چرا برای هر فردی این موضوع حیاتی است؟ مزیت‌های طراحی مسیر شغلی فراوان است، این‌که بتوانید متناسب با ویژگی‌های شخصیتی، شغل مناسب خود را پیدا کنید و بدانید که برای موفقیت در آن مسیر باید چه مهارت‌هایی داشته باشید، به‌هیچ عنوان مساله کم‌اهمیتی نیست و نباید از کنار آن ساده بگذرید.

در ادامه می‌توانید تنها با گوشه‌ای از مزیت‌های طراحی مسیر شغلی آشنا شوید.

  • طراحی مسیر شغلی، گام‌های بعدی را به شما نشان می‌دهد: اگر پیش‌زمینه‌ای از مسیر شغلی مدنظر خود داشته باشید، می‌توانید گام‌های بعدی را در حرفه خود هوشمندانه بردارید. این می‌تواند شامل کسب مهارت‌ها و تجربه‌هایی باشد که برای برداشتن گام‌های بعدی در این مسیر به آن‌ها نیاز دارید.
  • بهره‌وری و انگیزه‌تان افزایش پیدا می‌کند: وقتی از مسیر شغلی مدنظر خود آگاهی داشته باشید، در مقایسه با فردی که هیچ برنامه‌ای ندارد، انگیزه بیشتری خواهید داشت. از طرفی بهره‌وری‌تان نیز افزایش پیدا می‌کند، زیرا چشم‌اندازی که از آینده کاری خود دارید فراتر از اتمام یک کار یا پروژه خاص است.
  • می‌توانید از صحیح بودن مسیر فعلی خود اطمینان‌خاطر پیدا کنید: بعد از آگاهی از مسیر شغلی صحیح، اکنون می‌توانید ببینید که آیا با کار در شغل فعلی خود می‌توانید به موفقیت مدنظرتان دست پیدا کنید یا خیر. برای مثال امکان دارد کار در شغل فعلی‌تان نتواند شما را به اهداف مدنظرتان نزدیک کند، ازاین‌رو نیاز است که به‌دنبال کار در سازمان دیگری باشید.

اکنون که با مزیت‌های شرکت در دوره طراحی مسیر شغلی بتاتیک آشنایی پیدا کردید، بهتر است با سازوکار آن آشنا شوید تا بتوانید با آگاهی بیشتری برای طی این دوره اقدام کنید.

بعد از اتمام ثبت‌نام در پلتفرم هدایت شغلی بتاتیک، داشبوردی پیش روی کاربر قرار می‌گیرد که از طریق آن، کاربر می‌تواند مراحل مربوط به دوره را پیش ببرد و طراحی مسیر شغلی یکی از بخش‌های این پلتفرم است. در حقیقت طراحی مسیر شغلی یکی از قدم‌های اولیه و اصلی در این پلتفرم به‌حساب می‌آید.

دوره طراحی مسیر شغلی شامل 10 بخش است که هر بخش، دارای درسنامه به‌‌همراه تمرین است. به این صورت که کاربر بعد از حل تمرین‌ها می‌تواند بخش بعد را مطالعه کند. 

دوره جامع طراحی مسیر شغلی به‌دلیل وجود مربی یا Career coach و همچنین منتورهای متخصص تاثیرگذاری بسیار بالایی دارد. بخشی در این دوره وجود دارد که باید کاربر برای خودآگاهی و خودشناسی بیشتر در آزمون‌های روانشناختی شرکت کند، بعد از شرکت در آزمون‌ها برای ارزیابی بیشتر و تحلیل نتایج، Career Coach یک جلسه آنلاین می‌گذارد تا هر دو طرف به شناخت بیشتری از یکدیگر برسند و بتوانند ارتباط بهتری بایکدیگر برقرار کنند. 

10 بخش طراحی مسیر شغلی با وجود مربی‌ها و منتورهای متخصص یک روش موثر و کارآمد به‌شمار می‌رود؛ چراکه در کنار تمرکز برای حل یک مشکل خاص در روند شغلی، به‌دلیل شرکت در آزمون‌های روانشناختی و خودشناسی بیشتر، می‌توان از کمک Career Coach بهره برد تا طراحی مسیر شغلی به‌بهترین شکل انجام گیرد. 

در داشبورد هدایت شغلی بتاتیک بخشی به‌نام شغل من وجود دارد که کاربر در این قسمت باید شغل موردنظر خود را انتخاب کند. این بخش از پلتفرم هدایت شغلی مختص حوزه IT است که دارای 8 زیرمجموعه است و کاربر متناسب با آزمون‌ها و مشاوره‌هایی که از منتورها و مربی‌ها گرفته است می‌تواند ببیند که چه حوزه‌ای برای او مناسب‌تر است و با انتخاب هر یک، به اطلاعات بیشتری در مورد آن دست پیدا کند. 

بعد از انتخاب شغل موردنظر در بخش مهارت‌ها، مهارت‌های نرم و مهارت‌های سخت مخصوص آن حوزه داخل داشبورد به‌نمایش درمی‌آید. حال در این بخش شاید کاربر در مورد بعضی از این مهارت‌ها تخصص داشته باشد و در مورد بعضی دیگر خیر. برای آن دسته از مهارت‌هایی که کاربر به‌دنبال ارتقا آن است، دوره‌های آموزشی پیشنهاد می‌شود و کاربر می‌تواند تصمیم بگیرد که مهارت‌های خود را در آن زمینه ارتقا دهد یا خیر. شرکت در دوره‌های آموزشی و کسب مهارت‌ها می‌تواند سبب موفقیت در حرفه موردنظر شود. 

بخش دیگری که در داشبورد پلتفرم هدایت شغلی بتاتیک به آن پرداخته می‌شود مربوط به برندسازی شخصی است و بتاتیک به‌دنبال این است که روی تکمیل رزومه افراد و پروفایل لینکدین کار کند تا کاربر بتواند در بازار کار بیشتر شناخته شود.

اما همه فعالیت‌های مربوط به این پلتفرم در این جا خلاصه نمی‌شود؛ چراکه کاربر باید تمرین‌ها و وظایفی را که با استفاده از هوش مصنوعی، منتورهای متخصص و Career Coach برایش درنظر گرفته شده است، انجام دهد. این تمرین‌ها می‌تواند در مورد جستجو بیشتر در مورد یک موضوع، مطالعه کتاب و حتی شرکت در آزمون‌ها باشد. در حقیقت این‌ها وظایفی است که در بخش ماموریت‌ها به کاربر محول می‌شود.

بعد از همه این‌ها بحث ورود به بازار کار مطرح می‌شود که در داخل پلتفرم بخشی به نام کاریاب وجود دارد که مشاغل در ارتباط با استعدادها و توانایی‌های کاربر را از سایت‌های مختلف را پیدا می‌کند و به‌همراه جزئیات در اختیار کاربر قرار می‌دهد. 

بخش نهایی پلتفرم هدایت مسیر شغلی مربوط به مهاجرت است که کاربران متقاضی، می‌توانند مشاوره دریافت کنند. به‌این صوررت که کاربران متناسب با هدفی که دارند می‌توانند با گرفتن مشاوره روی توسعه مهارت‌های خود کار کنند، در نتیجه در عین‌حال که رزومه خود را برای روند مهاجرت تکمیل می‌کنند، مسیر شغلی صحیح را نیز طی می‌کنند. 

شرکت در آزمون‌های روانشناختی و استعدادیابی برای ارزیابی مسیر شغلی

این‌که بدانید چه استعدادها و توانایی‌هایی دارید، می‌توانید به سوال چه شغلی برای من بهتر است؟ پاسخ بهتری بدهید. شرکت در آزمون‌های روانشناختی باعث می‌شود که بیشتر به علایق، انگیزه‌ها و ویژگی‌های شخصیتی خود پی ببرید. منتور متخصص، مربی و پشتیبان نیز با استفاده از این اطلاعات می‌‌تواند در طی صحیح مسیر شغلی به شما بیشتر کمک کند.

داده‌هایی که از شرکت در آزمون‌های روانشناختی در اختیار کاربر قرار می‌گیرد توسط هوش مصنوعی با 300 هزار کاربر در 600 عنوان شغلی مختلف مقایسه می‌شود تا بهترین شغل متناسب با توانایی‌ها و علایق وی در اختیارش قرار بگیرد.

در مورد کاربلدهای بتاتیک بیشتر بدانید

در بالاتر به این مورد اشاره کردیم که در پلتفرم هدایت شغلی بتاتیک، چیزی تحت عنوان کاربلد داریم و بد نیست در این بخش بیشتر به آن بپردازیم. کاربلدهای بتاتیک چه کسانی هستند و چگونه می‌توانند در روند طراحی مسیر شغلی به کاربر کمک کنند؟

کاربلدهای بتاتیک شامل (مربی) Career Coach، منتور متخصص، روانشناس و پشتیبان هستند که به کاربران کمک می‌کنند مهارت‌های خود را توسعه دهند و متتاسب با ویژگی‌های شخصیتی، در مسیر شغلی متناسب با خود حرکت کنند.

  • Career Coach یا مربی به شما کمک می‌کند که مسیر شغلی خود را به‌خوبی طراحی کنید.
  • منتورها در حوزه‌های خود متخصص هستند و متناسب با شغل مدنظری که برای هر کاربر به‌نمایش در می‌آید، برای کمک بیشتر در کنار او قرار می‌گیرند.
  • طبیعتا در هر زمانی، نیاز به صحبت‌های یک مشاور وجود دارد، تا کاربر بتواند از دغدغه‌هایش با او صحبت کند و بخشی از مشکلات این مسیر را کاهش دهد، روانشناس برای این کار در کنار کاربر قرار می‌گیرد.
  • در نهایت به پشتیبان می‌رسیم که همیشه در کنار کاربر است تا به سوالات او پاسخ دهد و مشکلاتش را رفع کند.

اهمیت وجود منتور متخصص را در این روند دست‌کم نگیرید؛ چراکه برای مثال اگر سوال تخصصی داشته باشید، یک فرد با تجربه بالا در همان حوزه در کنار شما است و می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد. شما می‌توانید از کمک منتورهای متخصص که مدیران شرکت‌های برتر از قبیل دیجی کالا، اسنپ و غیره هستند، بهره بگیرید.

دوست دارید با تعدادی از منتورهای بتاتیک آشنا شوید؟ کلیک کنید

در پلتفرم هدایت شغلی بتاتیک، همه در کنار شما هستند تا بتوانید یک انتخاب درست داشته باشید و طراحی مسیر شغلی را به‌بهترین شکل ممکن پیش ببرید.

انجام ماموریت‌ها و وظایف برای دریافت نتیجه بهتر

دقت داشته باشید که دوره طراحی مسیر شغلی، چیزی فراتر از مطالعه درسنامه است؛ چراکه در انتهای هر بخش تمرین‌ها و وظایفی به شما محول می‎شود و باید برای تاثیرگذاری بهتر، زمانی را به حل آن‌ها اختصاص دهید.

در حقیقت تمرین‌های این دوره حکم قدم‌های کوچکی را دارد که الان برمی‌دارید تا در آینده به اهداف بزرگ‌تری دست پیدا کنید.   

با بتاتیک هوشمندانه جذب بازار کار شوید

بعد از این‌که موقعیت‌های شغلی مختلف طبق ارزیابی‌های آزمون روانشناختی و نظر مربی و منتور متخصص در اختیار کاربر قرار گرفت، لازم است کاربر کارهایی از قبیل آماده‌سازی رزومه، آمادگی برای مصاحبه و غیره را انجام دهد تا بتواند مانند یک فرد باتجربه در روز مصاحبه حاضر شود و نظر کارفرما را جلب کند.

اگر به‌دنبال این هستید که بهترین مسیر شغلی را برای آینده خود انتخاب کنید و به جمع حرفه‌ای‌ها بپیوندید، همین الان برای ثبت‌نام در پلتفرم هدایت شغلی بتاتیک اقدام کنید.

افراد زیادی را این روزها می‌بینیم که از کار در شغل فعلی خود رضایت ندارند، اما به‌هر دلیلی فکر می‌کنند که باید این مسیر را ادامه دهند، هر چند که ما با این دیدگاه موافق نیستیم و معتقد هستیم در هر زمانی می‌توان در مسیر درست قرار گرفت.

اما برای این‌که لازم نباشد چندین سال را در یک مسیر اشتباه قدم بردارید و انگیزه و بهره‌وری‌تان کاهش پیدا کند، بهتر است هوشمندانه اقدام کنید و با کمک تیم بتاتیک، بهترین مسیر شغلی را برای آینده خود در نظر بگیرید.

شما روی هدف خود تمرکز کنید، ما ابزار رسیدن به آن را آماده کرده ایم!

پلتفرم هوشمند هدایت شغلی

AI-Powered Career Coach Platform

هر آنچه که برای موفقیت در مسیر شغلی به آن نیاز دارید، در این پلتفرم برای شما فراهم شده! فرقی نداره اول راه هستید یا میانه آن، فقط کافیه آستین بالا بزنید و شروع کنید!

درباره بتاتیک

بتاتیک یک پلتفرم هوشمند مهارت سنجی است که به کاربران و کسب و کارها کمک می کند تا با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی، مهارت ها، توانایی ها، نقاط قوت و نقاط ضعف خود را به خوبی شناسایی کرده تا با کمترین زمان و بالاترین دقت، مسیر توسعه حرفه ای خود را در پیش بگیرند.

logo-samandehi