این محتوا را به اشتراک بگذارید

T-SHAPE چیست؟

 

شما ترجیح میدهید رزومه ای که دارید شامل یک تخصص با تجربه های فراوان  در همان زمینه باشد یا مایلید حرفه ها و مهارت های مختلف و تجربه کاری های متفاوت را در رزومه خود ثبت کنید؟ اگر کارفرما باشید و بخواهید نیرو استخدام کنید، انتخاب شما کدوم دسته است؟ گروه 1 یا 2؟

به صورت کلی دو دسته وجود دارند، عده ای که تنها در یک حرفه متخصص هستند و خب در کارشان خبره هم هستند و بسیاری از سازمان ها ممکن است نیاز مبرم به آن ها داشته باشند و این تحسین آمیز است. اما فرض کنید فردی رو به روی شما است که تخصص اصلی او کدنویسی است اما در حرفه هایی نظیر محتوا نویسی، روابط عمومی، مدیریت تیم سئو و راه اندازی استارت اپ هم تجربه ای کوتاه دارد. به نظر شما این فرد برای سازمان شما مفیدتر است یا فردی که فقط کدنویسی متخصص است و بس!

البته به نوع سازمان و شرکت و هدف شما بر میگردد اما به نظر من فردی با چند قابلیت، ذهنی بازتر و نوآور تر دارد و شما می توانید به راحتی مدیریت یک پروژه یا یک بخش را به او بسپارید و خیالتان راحت است که می تواند از عهده مسئولیت ها بر آید.

به این دسته از افراد، کارمندان T شکل می گویند که در مسئولیت اصلی خود سرآمد و در عین حال در انجام وظایف دیگر هم کارآمد هستند. کارمندهای تیم های T شکل علاوه بر مهارت های فنی از مهارت های شناختی مانند هوش هیجانی و خلاقیت هم برخوردار هستند. توانایی آنها در مشارکت، ایفای نقش جایگزین و حل مسئله،  آن‌ها را به افرادی با عملکرد برتر تبدیل می‌کند که می‌توانند بهره‌وری کلی سازمان را افزایش دهند. به تصویر یک دقت کنید، T-SHAPED در تصویر زیر به خوبی قابل درک می باشد.

تصویر 1

 در حقیقت می توان اینطور دید که همه کارهای روزانه شرکت به فردی متخصص نیاز ندارند، کارهای غیرتخصصی را می‌توان به اعضای T شکل تیم سپرد. چون مهارت‌ها و تجربه این افراد به حوزه‌ای محدود خلاصه نمی‌شود، می‌توانند در پروژه‌های گوناگون سازمان مشارکت کنند. این نوع کار به آموزش فرابخشی اولویت می‌دهد که باعث می‌شود رهبران بتوانند با تعداد افراد یکسان کار بیشتری را انجام دهند.

تصویر 2

همانطور که در تصویر 2 مشاهده کردید در ابتدا  مانند شماره 1 دانش افراد مثل حرف I است، به این معنی که تخصص در یک زمینه داریم. و شخصی که مانند شماره 2 است یعنی دانش زیادی در مباحث مختلف دارد اما هیچ کدام عمیق نیست و اما شماره 3 فردی است که بسیاری از موضوعات را می داند و حداقل در یک موضوع عمیق شده است.

 

افراد T شکل مزایایی دارند:

 • می توانند با دیگران بهتر و راحت تر همکاری کنند.
 • علاقه و انگیزه آن ها بیشتر است.
 • تجربه یادگیری عمیق را درک کرده اند.
 • این افراد نوآری بالاتری دارند.
 • در اولویت کارفرماها هستند.

چطور فردی T شکل شویم؟

   1. اول از همه درک درستی از خودتان داشته باشید و سعی کنید با خودتان روراست باشید.
   2. رزومه ای از خودتان بنویسید و هر تجربه ای که تا الان داشتید یادداشت کنید.
   3. با دقت به گذشته خود نگاه کنید و ببینید کدام یک از مهارت ها و تجربه های گذشته بیشتر برای شما کاآمد بودند و مابقی را حذف کنید.
   4. اهداف خود را مشخص کنید و شغل مورد علاقه خود را انتخاب کنید.
   5. بررسی کنید برای شغل مورد نظرتان چه مهارت هایی باید داشته باشید و T-SHAPE آن را بررسی کنید.
   6. حالا نوبت خودارزیابی می رسد، در کدام یک از مهارت ها قوی و در کدام یک متوسط و ضعیف هستید!
   7. اینجاست که باید یه برنامه ریزی اساسی داشته باشید و با توجه به منابع و زمانی که دارید مهارت ها را اولویت بندی کنید و باT-SHAPE شغل موردنظرتان تطبیق دهید . مطابق با آن می توان متوجه شد که کدام مهارت در این شغل در حد متوسط کافی است و کدام مهارت باید از متوسط به قوی تغییر کند.
   8. با توجه به تعیین شدن لیست مهارت هایی که باید افزایش دهید، اقدام کنید و زمان را ازدست ندهید.

پلتفرم هوشمند هدایت شغلی

AI-Powered Career Coach Platform

هر آنچه که برای موفقیت در مسیر شغلی به آن نیاز دارید، در این پلتفرم برای شما فراهم شده! فرقی نداره اول راه هستید یا میانه آن، فقط کافیه آستین بالا بزنید و شروع کنید!

درباره بتاتیک

بتاتیک یک پلتفرم هوشمند مهارت سنجی است که به کاربران و کسب و کارها کمک می کند تا با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی، مهارت ها، توانایی ها، نقاط قوت و نقاط ضعف خود را به خوبی شناسایی کرده تا با کمترین زمان و بالاترین دقت، مسیر توسعه حرفه ای خود را در پیش بگیرند.

logo-samandehi