هر آن چیزی که باید در مورد کوچینگ شغلی بدانید!

کوچینگ شغلی

این محتوا را به اشتراک بگذارید

آیا از شغل فعلی خود احساس رضایت ندارید؟ آیا برای چندین موقعیت شغلی درخواست ارسال کرده‌اید، اما موفق نشده‌اید؟ آیا در مسیر شغلی درستی قرار گرفته‌اید یا از این بابت نگران هستید؟ آیا به‌طور کلی به‌دنبال تغییر حرفه کاری خود هستید؟ اگر پاسخ شما به هر یک از این سوال‌ها مثبت است، پس وقت آن رسیده که به ‌دنبال استخدام کوچینگ شغلی باشید.

شاید سالانه چندین بار به دندان‌پزشک مراجعه کنید تا از وضعیت سلامت دندان‌های خود اطمینان خاطر پیدا کنید، ورزش می‌کنید و غذای سالم می‌خورید تا سالم بمانید، حتی بعد از طی چند کیلومتر روغن ماشین را تعویض می‌کنید تا از بابت تعمیر و نگهداری صحیح خودروی خود اطمینان خاطر پیدا کنید، اما برای رضایت از شغل و حرفه خود در آینده چه کاری انجام داده‌اید؟

برای انتخاب مسیر شغلی، شاید اقدام پیشگیرانه بهترین رویکرد باشد. در چنین شرایطی می‌توانید از کوچینگ شغلی کمک بگیرید و از بابت مسیری که در ادامه در پیش‌ روی خود قرار می‌دهید، اطمینان خاطر داشته باشید.

جاب کوچینیگ‌ها کمک می‌کنند که شغل و حرفه مناسبی را برای آینده انتخاب کنید، اما این تنها بخشی از کاری است که آن‌ها انجام می‌دهند، چرا که می‌توان طبق نیاز از مشاوره‌ها و دیگر پیشنهادهای آن در این مسیر استفاده کرد. در حقیقت کوچینگ شغلی ثابت کرده است که می‌تواند در رضایت شغلی و رشد موقعیت‌های شغلی مختلف تاثیرگذار باشد.

در این مطلب قصد داریم در خصوص جاب کوچینگ‌ها توضیح دهیم که منظور از جاب کوچینگ چیست؟ کوچینگ شغلی چه وظایفی دارد و چه زمانی به استفاده از مربی‌های شغلی نیاز داریم؟ برای رسیدن به پاسخ این سوالات تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

فهرست مطالب

کوچینگ شغلی (Career Coaching) چیست و چه وظایفی دارد؟

جاب کوچینگ‌ها در برنامه‌ریزی‌های شغلی متخصص هستند و به شما کمک می‌کنند تا بتوانید پتانیسل‌های وجودی خود را در جهت رشد و پیشرفت به حداکثر برسانید. در حقیقت کوچینگ‌های شغلی دقیقا می‌دانند که چگونه بهترین ویژگی‌ها را در افراد مورد شناسایی قرار دهند و با تقویت پتانسیل‌های مورد نیاز به افراد در رشد در آن موقعیت شغلی خاص کمک کنند.

جاب کوچ‌ها کمک می‌کنند تا بهترین جنبه‌ از تجربه‌های کاری برند خود را مشخص کنید و سپس به جذاب‌ترین شکل ممکن برای کارفرمایان بالقوه عرضه کنید تا در نهایت تیم را در مسیر رشد و پیشرفت بیشتر قرار دهید.

کوچینگ‌های شغلی می‌توانند در کارهای مختلف به شما کمک کنند، برای مثال در حال حاضر فرد باید چه کاری انجام دهد و چگونه با انتخاب شغل و مسیر مناسب می‌توانند به اهداف خود در آینده کمی نزدیک‌تر شوند.

همچنین جاب کوچ‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا اهداف خود را شناسایی کنند، حال این اهداف می‌تواند درآمد بالاتر، تغییر شغل، ترفیع شغلی یا شرکت در مصاحبه برای یک موقعیت شغلی مناسب‌تر باشد.

در حقیقت کار با کوچ‌های شغلی یک انتخاب هوشمندانه است که می‌توان برای استفاده حداکثری از پتانسیل‌های وجودی خود از آن‌ها کمک گرفت. بنابراین اگر فردی هستید که به‌دنبال کسب موفقیت‌های بیشتر در حرفه کاری خود هستید، از کمک کوچینگ‌های شغلی غافل نشوید.

در ادامه توضیح می‌دهیم که باید چه انتظاراتی از کوچینگ‌های شغلی داشته باشید:

 • ارزیابی صحیح علایق و اهداف
 • راهنمایی درست برای رسیدن به اهداف
 • راهنمایی در برگزاری جلسات با کارفرما
 • آمادگی مخاطب برای شرکت در جلسه‌های مصاحبه
 • هدایت صحیح پیشنهادهای شغلی مختلف
 • مشاوره صحیح در خصوص مذاکره
 • کمک در دستیابی به اهداف
کوچینگ

نکات مثبت به‌کارگیری کوچینگ شغلی

حال وقتی به کوچینگ‌ شغلی فکر می‌کنید احتمالا تنها افراد متخصص، با هوش بالایی را تصور می‌کنید که می‌توانند در روند جستجوی کار به شما مشاوره دهند تا در نهایت بتوانید چندین پیشنهاد شغلی دیگر دریافت کنید.

اما تخصص یک جاب کوچینگ فراتر از ارائه پیشنهاد شغلی است، در این بخش قصد داریم توضیح دهیم که به‌کارگیری جاب کوچ‌ها چه مزیت‌هایی را با خود به همراه می‌آورد.

 • پتانسیل‌های شغل فعلی خود را به حداکثر برسانید: اگر به‌تازگی در کار خود احساس شکست پیدا کرده‌اید و نمی‌دانید که باید چگونه دوباره روحیه خود را در جهت مثبت تقویت کنید از کوچینگ‌های شغلی کمک بگیرید تا بتوانید با استفاده از نکات مشاوره‌ای مهارت‌های مهم را یاد بگیرید، از پتانسیل‌های مهم در شغل خود استفاده کنید، ارتباط‌های مهم را شکل دهید و پروژه‌هایی را دریافت کنید که در جهت اهداف کاری شما است.
 • نحوه تعامل صحیح: آیا فکر می‌کنید که شایسته ترفیع رتبه هستید؟ یا به‌دلیل موقعیتی که به‌تازگی در اختیارتان قرار گرفته می‌خواهید با رئیس خود صحبت کنید، جاب کوچینگ می‌تواند به شما در شکل‌گیری منطق صحیح تا نحوه گفتار درست کمک‌ کند.
 • تصویرسازی صحیح از آینده: این که بدانید برای آینده چه تصمیمی دارید و به‌دنبال چه مسیر شغلی هستید، می‌تواند در مسیریابی صحیح از آینده تاثیرگذار باشد. در حقیقت بیشتر افراد خیلی از آینده خود تصویر مشخصی ندارند و نمی‌دانند از آینده چه می‌خواهند.
 • تکمیل تحولات شغلی: اگر دنبال شغل دوم هستید، شاید در یک نگاه هیجان‌انگیز و در عین حال چالش‌برانگیز باشد. جاب کوچینگ می‌تواند به شما کمک کند که ببینید این دقیقا همان چیزی است که می‌خواهید یا خیر، چرا که بهترین راه ب رای اطمینان از تحول شغلی است.
 • همگام با تحولات زندگی: همان‌طور که می‌دانید زندگی می‌تواند همیشه در حال تغییر باشد، چرا که برای مثال با به‌دنیا آمدن اولین فرزند نگران هستید که چگونه می‌توانید تعادل بین زندگی و کار را برقرار کنید یا با مشکلات دیگری درگیر می‌شوید و نمی‌توانید کار را در اولویت قرار دهید. با استفاده از مشاوره جاب کوچینگ‌ها می‌توانید حتی زمانی که همه چیز سر جایش نیست، شهرت کاری خود را حفظ کنید.
 • تاثیرگذار باقی بمانید: با پیشرفت تکنولوژی در عرصه‌های مختلف بیشتر مشاغل رفته‌رفته حذف می‌شوند، اگرچه تا به امروز نیز روند حذف بسیاری از مشاغل صورت گرفته است و در آینده نیز بدون شک بیشتر می‌شود. برای این که بتوانید در حوزه کاری خود تاثیرگذار باقی بمانید، لازم است که مجموعه‌ای از مهارت‌ها و برنامه‌های آینده خود را اصلاح کنید، در چنین شرایطی کوچینگ شغلی می‌تواند به شما کمک کند تا در حوزه کاری خود موثر باقی بمانید.
 • شبکه‌سازی: یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید برای ارتقای موقعیت شغلی خود انجام دهید، شبکه‌سازی است. برای برخی از افراد متناسب با تیپ شخصیتی، شبکه‌سازی مشکل است، در حالی که برای برخی دیگر روندی راحت و آسان است. جاب کوچینگ‌ها می‌توانند در ایجاد و حفظ شبکه‌سازی استراتژیک به شما کمک کنند.
شبکه سازی

چه زمانی به کوچینگ شغلی نیاز داریم؟

شاید بعضی از نشانه‌ها برای نیاز به یک مربی شغلی مشخص باشد، اما افراد به‌درستی ندانند که باید چه زمانی از جاب کوچینگ کمک بگیرند، از این رو در این بخش از مطلب قصد داریم با بیان هفت نشانه کلیدی به زمان مناسب برای سرمایه‌گذاری برای یک مربی شغلی بپردازیم.

- در حال تجربه اضطراب شغلی هستید!

اگر از شغل خود خسته شده‌اید یا از حرفه کاری خود در آینده احساس ناامیدی دارید و دقیقا نمی‌دانید که باید به دنبال انجام چه کاری باشید، با استفاده از مشاوره‌های فرد متخصصی مانند کوچینگ شغلی می‌توانید مسیر خود را پیدا کنید.

- در جستجو شغل آینده خود با مشکل مواجه هستید!

اگر رزومه خود را برای فرصت‌های شغلی مختلف ارسال می‌کنید، اما نتیجه‌ای دریافت نمی‌کنید، یک مربی شغلی می‌تواند به شما کمک کند تا بتوانید هر چه زودتر فرصت کاری دلخواه خود را به‌دست آورید.

- برند حرفه‌ای شما به کار بیشتری نیاز دارد!

برای این که بتوانید در روند بازاریابی موفق ظاهر شوید، باید روی برند خود کار کنید و این تنها با ارائه بعضی از اصول صورت می‌گیرد. برای این که بتوانید در این بازار بین دیگر برندها موفق‌تر ظاهر شوید از کوچینگ شغلی کمک بگیرید. جاب کوچینگ‌ها می‌توانند در توسعه برند شما به صورت حرفه‌ای اثرگذار باشند تا در نهایت به پیشرفت برند شما کمک کنند.

- پیشرفتی را در تیم شاهد نیستید!

یکی دیگر از مشکلاتی که برندها با آن درگیر هستند، عدم پیشرفت است. به‌طوری که با وجود سخت‌کوشی‌ها باز هم نمی‌توانند در آن حرفه رشد کنند. در چنین شرایطی کوچینگ‌های شغلی می‌توانند در هدایت و تغییرات سازمانی به افراد متقاضی کمک کنند.‌

پیشرفت تیم

- شما برای متمایز بودن درگیر چالش هستید!

احتمالا به‌دنبال این هستید که در بین دیگران متفاوت ظاهر شوید، خیلی مهم است که بتوانید مهارت‌ها و توانایی‌های خود را به‌خوبی نشان دهید.

در بازارهای کار رقابتی، وقتی بتوانید روی نقاط قوت خود کار کنید و اشتیاق منحصربه‌فرد خود را نشان دهید، می‌توانید متفاوت ظاهر شوید و یک جاب کوچینگ دقیقا می‌تواند در شناسایی نقاط قوت و کار روی این نقاط موثر واقع شود تا بتوانید یک نقش عالی برجسته در مقایسه با دیگر رقیبان خود داشته باشید.

همان‌طور که می‌دانید پیشرفت در کار با چالش زیادی همراه است، به‌طوری که حتی باانگیزه‌ترین افراد امکان دارد در چنین شرایطی ناامید شوند و دیگر انگیزه‌ای برای ادامه دادن نداشته باشند. اگر به‌دنبال شخص بی‌طرفی هستید که شما را برای دستیابی به اهداف بزرگ‌تری که در ذهن دارید راهنمایی کند، یک کوچینگ شغلی بدون تردید انتخاب مناسبی خواهد بود.

تعیین اهداف، رسم مسیر رسیدن به آن‌ها و حتی برداشتن گام‌های مشخص با کمک گرفتن از جاب کوچینگی که خود را در این راه مسئول می‌داند، بسیار آسان‌تر طی خواهد شد.

- فرد بلندپروازی هستید!

آیا شما فرد بلندپروازی هستید و می‌خواهید روند دستیابی به اهداف شغلی خود را تسریع بخشید، پس کوچینگ شغلی می‌تواند نقش یک کاتالیزور را برای شما داشته باشد.

قرار نیست شغل رویایی شما که با اهداف موجود در ذهنتان هماهنگی دارد، ناگهان در مسیرتان قرار بگیرد. در حقیقت شما باید ابتدا گام‌هایی را برای رسیدن به اهداف رسم کنید و موفقیت در آن حوزه را سرلوحه کار خود قرار دهید، جاب کوچینگ در تسهیل‌سازی طی این مسیر بسیار اثرگذار عمل می‌کند.

کوچینگ شغلی

سخن نهایی

همان‌طور که دیدید کوچینگ شغلی می‌تواند در جهت‌های مختلفی به افرادی که به‌دنبال پیشرفت در کار خود هستند، موثر عمل کند. جاب کوچ‌ها می‌توانند کاری کنند که بتوانید مسیر شغلی خود را پیدا کنید و در آینده با وجود رضایت شغلی بالا، بتوانید در حرفه خود موفق ظاهر شوید.

همان‌طور که در بخشی از مطلب اشاره کردیم، هنوز در ایران کوچینگ شغلی رواج پیدا نکرده است یا اگر وجود دارد به صورت فردی و غیر سیستماتیک در حال انجام است، اما پلتفرم هوشمند بتاتیک در این زمینه خدماتی ارزشمند ارائه می‌دهد. در بتاتیک مسیرهای شغلی مناسبی برای کاربر تعیین می‌شود و سپس مشاوره‌ها و منتورهایی در این مسیر در کنار کاربر قرار می‌گیرند تا بتوانند در طی شدن هر چه بهتر این مسیر به کاربر کمک کنند و تمام این‌ها به کمک هوش مصنوعی صورت می‌گیرد.

بنابراین این فرصت را از دست ندهید و با استفاده از این پلتفرم از مزیت‌های وجود جاب کوچینگ‌ها بهره ببرید و مسیری هوشمندانه و باهدف را برای آینده خود انتخاب کنید.

هدف بتاتیک این است که شما شغلی را که دوست دارید پیدا کنید، انتخاب کنید و بدستش بیاوردید!

 • انتخاب درست شانسی نیست!

  هوشمندانه است…

پلتفرم هوشمند هدایت شغلی

AI-Powered Career Coach Platform

هر آنچه که برای موفقیت در مسیر شغلی به آن نیاز دارید، در این پلتفرم برای شما فراهم شده! فرقی نداره اول راه هستید یا میانه آن، فقط کافیه آستین بالا بزنید و شروع کنید!

درباره بتاتیک

بتاتیک یک پلتفرم هوشمند مهارت سنجی است که به کاربران و کسب و کارها کمک می کند تا با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی، مهارت ها، توانایی ها، نقاط قوت و نقاط ضعف خود را به خوبی شناسایی کرده تا با کمترین زمان و بالاترین دقت، مسیر توسعه حرفه ای خود را در پیش بگیرند.

logo-samandehi