با تست استعدادیابی هوشمندانه راه خود را پیدا کنید!

استعدادیابی

این محتوا را به اشتراک بگذارید

مساله استعدادیابی و مهارت‌سنجی از آن دسته موضوع‌هایی است که در صورت انجام نشدن صحیح، می‌تواند آینده شغلی و تحصیلی افراد را تحت تاثیر قرار دهد، به‌طوری که فرد نمی‌تواند مسیر درست را انتخاب کند.

اما این موضوع را فراموش نکنید که استعدادیابی تنها مخصوص کودکان نیست و شما در هر سنی باشید باید هر چه سریع‌تر استعداد و علاقه قلبی خود را به یک حرفه و موضوع خاص کشف کنید تا بتوانید در مسیری حرکت کنید که در آن استعداد دارید.

تحقیقات نشان می‌دهد در بیشتر مواقع علاقه و استعداد در یک راستا حرکت می‌کند، به این صورت که اگر به کاری علاقه دارید پس استعداد این کار نیز در شما وجود دارد، پس موضوع استعدادیابی و مهارت‌سنجی را دست کم نگیرید.

در این مطلب قصد داریم در این خصوص توضیح دهیم که استعدادیابی چیست، استفاده از انواع تست های استعدادیابی چه اهمیتی دارد و خود فرد، خانواده و دیگر اطرافیان می‌توانند چه تاثیری در شناسایی استعدادها بگذارند، بنابراین برای رسیدن به پاسخ این سوال‌ها تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

فهرست مطالب

استعدادیابی!

استعدادیابی و مهارت سنجی چیست؟

قبل از پرداختن به هر موضوعی بهتر است ابتدا بدانید که استعداد چیست و چرا تا به این اندازه این موضوع می‌تواند چالش ایجاد کند؟ در یک کلام می‌توان استعداد را مجموعه‌ای از سه عامل شایستگی، توانایی و مهارت در یک فرد به حساب آورد که می‌تواند فرد را به سمت موفقیت بیشتر پیش ببرد.

اما آیا به‌راستی استعداد ذاتی است یا اکتسابی؟ برای پاسخ به این سوال تحقیق‌های زیادی انجام شده است و در نهایت همه نتوانسته‌اند به یک جواب واحد برسند.

برخی از صاحب‌نظران معتقد هستند که استعداد یک موضوع ذاتی است و از زمان به‌دنیا آمدن با فرد همراه است. این در حالی است که برخی دیگر استعداد را یک موضوع کاملا اکتسابی به‌حساب می‌آورند و بر این باور هستند که اگر محیط و امکانات وجود داشته باشد، دسترسی به استعدادها برای همه امکان‌پذیر است. دسته سوم وجود استعداد را تحت تاثیر دو عامل ژنتیک و محیط می‌دانند و برای پرورش استعداد هر دو عامل را لازم و ضروری به‌حساب می‌آورند.

این مورد را مدنظر قرار دهید که استعداد و مهارت در عین حال که ویژگی‌های در ارتباط با یکدیگر را توصیف می‌کنند، اما یکسان نیستند. استعداد به‌طور طبیعی وجود دارد، این درحالی است که مهارت را باید از طریق یادگیری و تمرین توسعه دهید.

همه افراد نمی‌توانند استعدادهای یکسان داشته باشند، اما هر شخصی می‌تواند با وجود توانایی و تمایل یک مهارت خاص را یاد بگیرد. خیلی از افراد امکان دارد از استعدادهای خود اطلاع نداشته باشند و این استعدادها نیاز به شناسایی دارند، بنابراین در چنین شرایطی است که اهمیت تست های استعدادیابی نوجوانان و کودکان مشخص می‌شود.

اهمیت استفاده از انواع تست های استعدادیابی!

اما به‌راستی شناسایی استعدادها چه تاثیری در روند زندگی ما دارند؟ آیا شناسایی استعدادهای پنهان کودکان و نوجوانان می‌تواند تاثیر مثبتی بر آینده و مسیر شغلی و تحصیلی آن‌ها بگذارد؟ بدون شک پاسخ بله است.

وقتی بدانید چه استعدادهایی دارید می‌توانید در مسیر صحیح قدم بردارید و دیگر سردرگم و کلافه نباشید، طبیعتا همه خانواده‌ها دوست دارند که کودکان خود را در جهت رشد استعدادها پرورش دهند تا در نهایت کودکان راضی و خوشحالی در آینده داشته باشند.

اما لازمه رضایت کودکان در آینده، شناسایی استعدادها است، باید خانواده بستری را برای کودک خود مهیا کند تا به علاقه‌مندی‌های کودک پی ببرد.

از اهمیت شناسایی استعدادها غافل نشوید، چرا که وقتی در مسیر صحیح قدم بردارید، طبیعتا آن کار را با علاقه بیشتری انجام می‌دهید، خلاقیت و بهره‌وری بالاتری خواهید داشت و از آن جایی که می‌دانید در کار خود خبره هستید اعتمادبه‌نفس دارید.

در کنار این احساس دیگر لزومی ندارد زمان و هزینه زیادی را در مسیرهای اشتباه خرج کنید و از همان ابتدا در مسیر درست قرار می‌گیرید. فردی که استعدادهای خود را پرورش دهد، بدون شک پیشرفت تحصیلی و شغلی زیادی را در آینده شاهد است.

اما این تصور را نداشته باشید که تنها شناسایی استعدادها اهمیت دارد، بلکه شکوفایی استعداد به بستر مناسب نیازمند است، اگر خود فرد، خانواده و مشاوران سعی برای پرورش این استعدادها نداشته باشند، شاید هرگز موفقیت حاصل نشود و استعدادها نیز از بین بروند.

پلتفرم هوشمند هدایت شغلی

تست های استعدادیابی برای چه افراد و چه سنی مناسب است؟

نمی‌توان تست استعدادیابی را منحصرا برای یک گروه خاص مناسب دانست، چرا که استعدادیابی و مهارت‌سنجی در هر سنی امکان‌پذیر است و هیچ وقت برای انجام این کار دیر نیست، اما طبیعتا هر چه سریع‌تر شناسایی مهارت‌ها انجام گیرد، مسیر نمایان‌تر می‌شود.

درباره سن مناسب استعدادیابی نظریه‌های مختلفی وجود دارد، اما استعدادیابی یک روند ادامه‌دار است و تحقیقات نشان می‌دهد که بازه سنی قبل از 10-12 سال و بین 13-16 سال برای شناسایی استعدادها سن مناسبی است.

اما باز هم تاکید می‌کنیم که استعدادیابی منحصرا مربوط به این سن نیست و برای نوجوانان و جوانان با سن بیشتر نیز قابل استفاده است، اما اگر خانواده‌ها سعی کنند هر چه سریع‌تر استعداد فرزند خود را کشف کنند در برهه هدایت تحصیلی، انتخاب رشته و حتی انتخاب کلاس‌های فوق برنامه به مشکل برنمی‌خورند.

برای مثال وقتی والدین بدانند فرزندشان در رشته‌های هنری استعداد دارد، می‌توانند سریع‌تر بستر مناسب برای رشد این استعداد را در فرزند خود مهیا کنند و نتیجه شناسایی استعدادهای پنهان، موفقیت‌های زیادی است که کودکان در آینده کسب می‌کنند.

بنابراین سعی کنید در سنین هر چه پایین‌تر برای استعدادیابی فرزندان خود اقدام کنید، چرا که امکان دارد کودکان در چندین زمینه استعداد داشته باشند و طبیعتا برای شناسایی استعدادی که علاقه بیشتری به آن دارند، آزمون و خطا لازم است.

استعدادیابی کودکان

نقش خانواده، مدارس و مشاوران در استعدادیابی!

همان‌طور که می‌دانید هر پدر و مادری به‌دنبال این است که فرزندانی پرورش دهد که در حوزه کاری خود خبره هستند و دقیقا می‌دانند از زندگی چه چیزی می‌خواهند. استعدادیابی و مهارت‌سنجی باید دغدغه خانواده‌ها باشد.

چرا که با شناسایی استعدادها، در مسیر هدایت تحصیلی و انتخاب رشته پایه نهم به دهم به مشکلی برنمی‌خورند و از این بابت اطمینان دارند که فرزندشان در مسیر درستی قرار دارد.

وقتی خانواده بدانند که فرزندشان چه استعدادی دارد، حتی برای انتخاب کلاس‌های تابستانه دیگر مشکلی ندارند و اطمینان خاطر دارند که فرزند خود را در جهت پرورش و رشد استعدادها پیش می‌برند.

مساله استعدادیابی تنها به این بخش ختم نمی‌شود و در شرایط استرس‌زا کنکور و انتخاب رشته نیز می‌توانند به بهترین شکل شرایط را کنترل کنند.

در مطلب تاثیر و نقش خانواده در مسیر استعدادیابی می‌توانید اطلاعات بیشتری را پیدا کنید، چرا که بدون شک خانواده یک عامل به‌شدت اثرگذار در تعیین استعدادها و مهارت‌های افراد است.

استعداد فرزندم

خود فرد چه تاثیری در شناسایی استعدادها دارد؟

تا به این بخش از مقاله با اهمیت تست‌های استعدادیابی آشنا شدید و دانستید که خانواده، مشاور و معلمان چه تاثیری در شناسایی و پرورش این استعدادها دارند، اما شاید مهم‌تر از همه این‌ها خودتان باشید.

اگر فردی هستید که خواهان رشد و پیشرفت هستید، باید بتوانید استعدادهای پنهان خود را کشف کنید و در نهایت به یک مهارت و توانایی تبدیل کنید. اما در این بخش از مطلب توضیح می‌دهیم که چگونه فرد باید استعدادهای خود را پیدا کند؟

 • استعدادهای خود را شناسایی کنید. (با امتحان هنرهای مختلف و روبروشدن با چالش‌ها، به استعداد‌های درونی خود پی ببرید.)
 • کارهای آسان را انجام دهید. (روی کاری که انجام آن برایتان ساده و دوست‌داشتنی است، تمرکز کنید.)
 • به‌دنبال انجام کارهایی باشید که از نظرتان پیچیده است. (بعضی از اوقات، استعداد افراد در مواردی نمایان می‌شود که از انجام آن ترس دارند، ولی می‌توانند با ترس خود روبرو شوند و استعدادهای پنهان خود را شکوفا کنند.)
 • رویا و علایق خود را دنبال کنید.
 • پیگیر موفقیت‌ها کوچک خود در زمینه‌های مختلف باشید.
 • از انجام انواع تست های استعدادیابی غافل نشوید.
 • از خانواده، دوستان و حتی مشاور برای شناسایی استعدادها کمک بگیرید.
 • از نقاط قوت و ضعف خود آگاهی داشته باشید.
 • بعد از شناسایی استعداد، آن را به مهارت خود تبدیل کنید.
 • افراد با استعداد دیگر را بشناسید و از آن‌ها الگو بگیرید.
 • سختی‌های مسیر یادگیری و پیشرفت استعدادهای پنهان خود را بپذیرید.
 • از تمرین برای پرورش و پیشرفت استعداد خود غافل نشوید.

انواع تست هایی که می تواند در استعدادیابی به شما کمک کند!

اگر واژه تست های استعدادیابی نوجوانان و کودکان را در اینترنت جستجو کنید، احتمالا با یک فهرست بلندبالا از انواع تست روبرو می‌شوید، این در حالی است که بیشتر این تست‌ها معتبر نیستند و طبیعتا نتایج آن‌ها قابل استناد نیست.

از این رو به‌عنوان آخرین بخش از مطلب استعدادیابی سعی داریم، انواع تست‌های معتبر در زمینه استعدادیابی و مهارت‌سنجی را به شما معرفی کنیم.

MBTI از آن دسته تست‌هایی است که می‌تواند به خود فرد کمک کند تا خود را بهتر بشناسد، چرا که تمایل‌ها و گرایش‌ها را به‌خوبی مشخص می‌کند و این خودشناسی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

وقتی بتوانید خود را بهتر بشناسید، شغل مناسبی را برای خود انتخاب می‌کنید، در مواجه با مشکلات راحت‌تر تصمیم‌گیری می‌کند و مسیر دسترسی به اهداف و موفقیت برایتان نمایان‌تر خواهد شد.

یکی دیگر از تست‌های عالی برای استعدادیابی شغلی تست نئو است که در زمینه ازدواج، انتخاب شغل و شناسایی اختلالات روانشناسی به شما کمک می‌کند.

در این تست پنج فاکتور اصلی در شخصیت افراد بزرگسال مورد بررسی قرار می‌گیرد و در کنار این پنج صفت، شش خصوصیت را نیز بیان می‌کند تا فرد بتواند بعد از انجام تست به یک خودشناسی کامل برسد.

با این تست کودکان و بزرگسالان می‌توانند اشتیاق قلبی و ذاتی خود را به انواع مشاغل و حرفه پیدا کنند. تست هالند از جمله معتبرترین تست‌هایی است که در مسیر انتخاب رشته، هدایت تحصیلی و انتخاب شغل آینده به کمک افراد می‌آید.

احتمالا تا به الان خیلی شنیده‌اید که می‌گویند یک فرد باهوش بدون شک IQ بالایی دارد، اما این طور نیست، چرا که بعد از انجام این تست می‌توانید ببینید که انواع مختلفی از هوش در انسان‌ها وجود دارد.

در این تست هوش افراد در هشت بخش هوش زبانی کلامی، هوش منطقی ریاضی، هوش موسیقیایی، هوش بدنی جنبشی، هوش تصویری فضایی، هوش بین فردی، هوش درون فردی و هوش طبیعت‌گرا مورد ارزیابی و سنجش قرار می‌گیرد.

این آزمون توسط روون بارآن طراحی شده است و مجموعه‌ای از قابلیت‌ها، توانایی‌های غیر شناختی و صلاحیت‌ها را مورد ارزیابی قرار می‌دهد که در نهایت این مجموعه می‌توانند فرد را در مسیر رسیدن به موفقیت با وجود فشارهای محیطی همراهی کنند.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید خلاقیت یک مهارت است و ربطی به هوش، سن، میزان تحصیلات و غیره ندارد. افراد می‌توانند با توسعه بعضی از توانایی‌ها و قابلیت‌ها در خود خلاقیت را تقویت کنند و از آن در مسیر رسیدن به اهداف بهره ببرند.

در این تست استعدادیابی، استعدادها و مهارت‌ها طبق پنج مولفه تحلیل، ارزیابی، استنتاج، استدلال استقرایی و استدلال قیاسی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

همه افراد در کل روز فکرهای زیادی در سرشان در جریان است، اما اگر بتوانند تفکر خود را آگاهانه به‌کار ببرند و به‌درستی آنالیز کنند، در حال به‌کارگیری تفکر انتقادی هستند.

بعد از انجام این تست، میزان تسلط شما به کارآفرینی مشخص می‌شود، چرا که می‌دانید افراد کارآفرین باید ارزش جدیدی خلق کنند و در پس خلق این ارزش، تلاش‌های فراوان در کنار پذیرش ریسک‌ها وجود دارد.

سخن نهایی

بنابراین اگر افراد از انواع تست های استعدادیابی کمک بگیرند، از کلافگی و سردرگمی در آینده در امان خواهند بود و دقیقا در موقعیتی قرار می‌گیرند که می‌توانند به‌طور کامل استعدادها و توانمندی‌های خود را نمایان کنند.

بتاتیک یک پلتفرم هوشمند هدایت شغلی است که زمینه انجام انواع تست‌ های استعدادیابی اعم از MBTI، نئو، هالند، هوش چندگانه گاردنر، هوش هیجانی، خلاقیت، تفکر انتقادی و کارآفرینی را برای علاقه‌مندان فراهم می‌کند، پس این فرصت را از دست ندهید و اما اگر می خواهید استعداد شغلی خود را پیدا کنید و یا به دنبال هدایت تحصیلی و شغلی هستید و یا به دنبال شناسایی نقاط قوت و ضعف خود در مسیر حرفه ای خودتان هستید بهتون پیشنهاد می کنیم سری به پلتفرم هوشمند استعدادیابی و هدایت شغلی بتاتیک بزنید. این پلتفرم شما را با داده های300 هزار کاربر دیگر مقایسه می کند و به صورت کاملا هدفمند و هوشمند تطبیق سنجی شغلی شما را با بیش از 600 عنوان شغلی انجام می دهد.

 • انتخاب درست شانسی نیست!
  هوشمندانه است…

پلتفرم هوشمند هدایت شغلی

AI-Powered Career Coach Platform

هر آنچه که برای موفقیت در مسیر شغلی به آن نیاز دارید، در این پلتفرم برای شما فراهم شده! فرقی نداره اول راه هستید یا میانه آن، فقط کافیه آستین بالا بزنید و شروع کنید!

درباره بتاتیک

بتاتیک یک پلتفرم هوشمند مهارت سنجی است که به کاربران و کسب و کارها کمک می کند تا با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی، مهارت ها، توانایی ها، نقاط قوت و نقاط ضعف خود را به خوبی شناسایی کرده تا با کمترین زمان و بالاترین دقت، مسیر توسعه حرفه ای خود را در پیش بگیرند.

logo-samandehi