رضایت شغلی پایین، تهدیدی مهم برای کسب‌وکارها

رضایت شغلی

این محتوا را به اشتراک بگذارید

آیا تا به‌ حال به اهمیت رضایت شغلی و انگیزه کارمندان در موفقیت کسب‌وکار فکر کرده‌اید؟ وقتی کارکنان یک سازمان از انگیزه و رضایت‌شغلی کمی برخوردار باشند، خسارت‌های زیادی را برای سازمان به‌ بار می‌آورند. راز موفقیت شرکت‌های برتر به کارکنان آن ربط پیدا می‌کند، کارمندان باانگیزه می‌توانند موجب رونق و شکوفایی یک کسب‌وکار شوند.

فهرست مطالب

رضایت‌شغلی بالا کلید اصلی موفقیت کسب و کارها

طبق گزارش گالوپ از وضعیت کار جهانی در سال 2022، کارمندان با انگیزه پایین در محیط کسب‌وکار در کاهش 7.8 هزار میلیارد دلاری بهره‌وری در جهان اثرگذار هستند. این رقم معادل 11 درصد تولید ناخالص داخلی در جهان است.

مدیران کسب‌وکارها امروزه باید به فکر ایجاد محیط‌های کاری جدید باشند تا بتوانند در برابر مشکلات و شوک‌های جهانی انعطاف‌پذیرتر و سازگارتر عمل کنند. یکی از معیارهای موفقیت در این شرایط به‌کارگیری مسیری استراتژیک، برای بالا بردن انگیزه کارکنان در آینده است.

آیا تا به‌حال به این فکر کرده‌اید که محیط کار عالی از دیدگاه کارمندان چطور جایی است؟ معمولا کارمندان برای پاسخ به این سوال جواب‌های گوناگونی دارند ولی اکثر آنها به محیطی که به آنها اهمیت دهند و  تاثیر این اهمیت در شکوفایی کسب‌وکار نمایان شود، محیط عالی کاری گویند. در حقیقت انگیزه و رضایت‌شغلی بالا در محیط کار می‌تواند نقش یک کاتالیزور را در بهبود قراردادهای تجاری بازی کند. ازهمین‌رو به‌کارگیری استراتژی‌های صحیح برای افزایش انگیزه کارمندان در کسب‌وکار را باید جدی گرفت. 

اهمیت انگیزه و رضایت شغلی بالا در کسب‌وکار

اصطلاح «انگیزه کارکنان» یک الزام روانشناختی را به کار، تیم و سازمان القا می‌کند. در حقیقت این مورد یک حالت ذهنی است که تحت‌تاثیر روابط و رویدادهای مختلف در محیط کار نوسان دارد. کارکنان باانگیزه از نظر ذهنی همیشه آماده هستند تا بهترین خود را در کار نشان دهند.

کارکنان باانگیزه در حقیقت موتور یک کسب‌وکار هستند و سازمان را در هر سطحی که باشد، چندین قدم به جلوتر هدایت می‌کنند. در ادامه مقاله رضایت شغلی پایین، تهدیدی مهم برای کسب‌وکارها شما را با روابط بین اعضای سازمان آشنا خواهیم کرد، پس با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

  • رابطه کارمند و مدیر:
    مدیران این قدرت را دارند که اولویت‌ها را تعیین کنند و تیم‌های بااستعدادی را تشکیل دهند، اما این کارمندان هستند که می‌توانند ایده‌های موجود در ذهن مدیر را به واقعیت تبدیل کنند. آیا کارمندان به‌ خوبی می‌دانند که باید چه کاری انجام دهند؟ آیا به نیازهای آن‌ها پاسخ مثبتی داده می‌شود؟ آیا از ماموریت خود آگاهی دارند؟ آیا از هدف کاری خود در انتها اطلاع دارند؟ پاسخ به همین سبک از سوالات است که تفاوت بین موفقیت و شکست سازمانی را مشخص می‌کند.
  • رابطه کارمند و کارمند:
    کسب‌وکارها براساس روابط شکل می‌گیرند و روابط نیز براساس اعتماد. کارکنان به روابط خوب با همکاران خود احتیاج دارند و مدیران نیز باید در جریان اتفاقات بین کارکنان باشند. ایجاد حالت جریان در روانشناسی مثبت‌گرا در محیط کار، نیازمند پیوند اجتماعی و ارتباطی است که از طریق تجربیات عملکرد مثبت ‌بدست می‌آید.
  • رابطه کارمند و مشتری:
    کارمندان با رضایت شغلی بالا، آگاه و متوجه هستند. آن‌ها برای این‌که مشتریان خود را خوشحال کنند، مالکیت شخصی خدمات را برعهده می‌گیرند و حتی مایل هستند که بیشتر زحمت بکشند. این کارمندان به صحت گفته خود مطمئن هستند و به‌طور خلاصه، تجربه فوق‌العاده‌ای از خرید را برای مشتری ایجاد می‌کنند. این‌ها همان کارمندانی هستند که باعث می‌شوند مشتریان محصولات و خدمات را خریداری کنند، حتی پول بیشتری نیز بپردازند و در نهایت برای خرید دوباره برگردند.

رضایت شغلی بالا، یک برتری استراتژیک و هدفمند

هیچ چیزی در محیط کاری از کارمندان متعهد عالی‌تر به‌نظر نمی‌رسد و کسی وجود ندارد که این موضوع را انکار کند. اما نکته‌ این‌جا است که رضایت شغلی جزو ویژگی‌ها و شخصیت یک کارمند نیست، بلکه تجربه‌ای است که توسط سازمان‌ها، مدیران و اعضای تیم شکل می‌گیرد.

رضایت شغلی یک موقعیت پیش‌فرض نیست.
در هر سازمانی تنها تعدادی کارمند متعهد وجود دارد و بیشتر سازمان در جذب حداکثری کارمندان باانگیزه با شکست روبرو می‌شوند.

از طریق مسائل مالی نمی‌توانید انگیزه را در کارمندان خود ایجاد کنید.
شاید مسائل مالی آسان‌ترین راه برای جذب، حفظ و ایجاد انگیزه در کارکنان باشد، اما دیگر آن ذهنیت را در کارمند ایجاد نمی‌کند که کار برای خود اوست و طبیعتا دستیابی به اهداف مشخص نیز عملی نخواهد شد. از طرفی اگر قرار باشد تنها مسائل مالی در این موضوع دخیل شود، در هر زمانی رقبا می‌توانند دستمزد بیشتری را برای موقعیت شغلی تعیین کنند و کارمندان خوب شما را از آن خود کنند. 

نمی‌توان به آسانی فرهنگ تعامل را ایجاد کرد.
اگر به‌دنبال ایجاد یک سازمان با تعامل و مشارکت بالا هستید، به سرمایه‌گذاری، هدف‌گذاری و تلاش زیادی در طول چندین سال نیاز دارید، اما در نهایت نتایجی که خواهید گرفت، ارزشش را دارد.

بهره‌وری بالا با استفاده از رضایت شغلی کارمندان

آنالیز اخیر گالوپ از 112312 واحد تجاری نشان می‌دهد که تیم‌ها با انگیزه بالای کارکنان در مقایسه با دیگر تیم‌ها مزیت‌های زیر را شاهد هستند:

10 درصد وفاداری و مشارکت بیشتر مشتری

23 درصد سود بیشتر

18 درصد بهره‌وری بالاتر (فروش)

14 درصد بهره‌وری بالاتر (تولید)

18 درصد گردش مالی کمتر برای سازمان‌ها با گردش مالی بالا (سازمان‌هایی که بیش از 40 درصد گردش مالی سالیانه دارند.)

43 درصد گردش مالی کمتر برای سازمان‌ها با گردش مالی پایین (سازمان‌هایی که گردش مالی سالانه آن‌ها 40 درصد یا کمتر از آن است.)

غرقگی

قدرت انگیزه و رضایت شغلی به‌عنوان یک دارایی استراتژیک ارزشش بسیار بیشتر از آن چیزی است که حتی سازمان‌ها بتوانند تصور کنند. 

بهتر است بدانید که استراتژی‌هایی که برای کسب‌وکار خود در نظر می‌گیرید، به میزان انگیزه کارکنان بستگی دارد. اگر قرار است در مورد رفاه، عملکرد و توسعه کسب‌وکار خود صحبت کنید، باید انگیزه کارکنان را نیز مدنظر قرار دهید.

چراکه هر مکالمه‌ای که یک مدیر با یک کارمند دارد، بر انگیزه و رضایت شغلی کارمند اثر می‌گذارد و طبیعتا کارمندان باانگیزه عملکرد بهتری دارند و می‌توانند شما را از دیگر رقیبانتان متمایز کنند.

اگر به‌دنبال ایجاد تغییرات واقعی در سازمان خود هستید و می‌خواهید اهداف تجاری خود را عملی کنید، برای دستیابی به نتیجه حداکثری به‌دنبال به‌کارگیری استراتژی‌های افزایش رضایت شغلی کارمندان در محیط کار باشید.

کسب‌وکارها با کارمندان باانگیزه در مقایسه با کسب‌وکارها با کارمندان کلافه، 23 درصد سود بیشتری را در طول یک سال به‌دست می‌آورند.

راه بهتر؟

رنج ناشی از کار سبب شده است که مدیران راه‌های جدیدی را برای دور شدن از محیط کار درنظر بگیرند. حرکاتی برای دستیابی به تعادل بین کار و زندگی با گسترش کار از راه دور در همه جا وجود دارد. اما مگر تنها ساعت‌های کاری، عدم تعادل یا موقعیت مکانی است که سبب نارضایتی کارمندان می‎شود؟ بیشتر این نارضایتی و کلافگی به اتفاقاتی ربط پیدا می‎کند که در محیط کاری رخ می‌دهد.

در یکی از بزرگ‌ترین مطالعات در خصوص فرسودگی شغلی، گالوپ منبع این مشکل را پیدا کرد و آن «رفتار ناعادلانه در محیط کار» بود. این رفتار مسائلی از قبیل فشار کاری بالا، ارتباط‌های نامشخص از سمت مدیران، عدم پشتیبانی مدیر و فشار زمانی نامعقول را به‌دنبال دارد.

در نهایت این 5 دلیل یک مورد مشترک را به‌همراه دارند و آن هم رئیس شما است. تصور کنید که در یک روز کاری یک رفتار ناعادلانه را تجربه کردید، از طرفی مطمئن هستید که شغل‌تان را دوست ندارید. رئیستان شما را نادیده می‌گیرد، به شما بی‌احترامی می‌کند و هرگز از شما حمایت نمی‎کند. این چنین شرایطی می‌تواند هر فردی را کلافه کند. تاثیر یک مدیر در محیط کار به‌قدری قابل توجه است که گالوپ معتقد است، تنها با شناخت رئیس می‌توانید 70 درصد اختلافات را در مشارکت تیم پیش‌بینی کنید.

شکوفایی و پرورش کارمندان باانگیزه با بتاتیک

همان‌طور که تا به این بخش از مطلب متوجه شدید، عدم انگیزه و رضایت شغلی کارکنان در یک سازمان می‌تواند مشکلات زیادی را به‌بار آورد و این می‌تواند به‌دلیل انتخاب اشتباه مسیر شغلی روی دهد.

اگر مسیر شغلی خود را به‌درستی انتخاب کنید، دیگر در جمع کارمندان کلافه دنیا نخواهید بود و می‌توانید کارمند باانگیزه‌ای باشید که در پیشرفت سازمان نقش مهمی را ایفا می‌کند.

شما می‌توانید مشاوران بتاتیک را شریک واقعی خود بدانید و از راه‌حل‌های دقیقی که ارائه می‌دهند، نهایت استفاده را ببرید. در مسیری که بتاتیک برایتان در نظر می‌گیرد، قرار نیست اتفاقات را به شانس واگذار کنید، بلکه قرار است هوشمندانه پیش بروید، در مورد اهداف، استراتژی‌ها و انتظاراتی که دارید صحبت کنید. یک استراتژی قوی را دنبال کنید که نیازهای سازمان شما را برآورده می‌کند و مسیری به سمت پیشرفت را برای خود در نظر بگیرید، سپس نتایج را مورد بررسی قرار دهید و با گفتگوهای اصولی با مشاوران و منتورها، تغییرهای واقعی و ملموس را رقم بزنید.

با این کار، می‌توان تضمین کرد که استراتژی‌هایی که برای کارمندان خود در نظر گرفته‌اید فراتر از یک مشارکت سنتی است و به تمام جنبه‌های محیط کار شما پاسخ می‌دهد، در نتیجه کسب‌وکارتان دقیقا در جایی قرار می‌گیرد که باید باشد. 

مشاوران و منتورهای ما دقیقا دوره‌هایی را به شما معرفی می‎کنند که بسیار با شما در ارتباط هستند. تیم ما به شما کمک می‌کند تا بتوانید چالش‌های مربوط به مسائل کاری خود را با موفقیت از سر بگذرانید و برای موفقیت آماده شوید. 

مدیران موظف هستند که انگیزه کارمندان را در اولویت قرار دهند تا بتوانند در ابتدا موفقیت کارمندان و سپس موفقیت تیم را شاهد باشند.


  • پلتفرم هوشمند هدایت شغلی بتاتیک  به شما کمک می کند مسیر شغلی متناسب با خودتان را طراحی کنید و خودتان را به چالش بکشید!

پلتفرم هوشمند هدایت شغلی

AI-Powered Career Coach Platform

هر آنچه که برای موفقیت در مسیر شغلی به آن نیاز دارید، در این پلتفرم برای شما فراهم شده! فرقی نداره اول راه هستید یا میانه آن، فقط کافیه آستین بالا بزنید و شروع کنید!

درباره بتاتیک

بتاتیک یک پلتفرم هوشمند مهارت سنجی است که به کاربران و کسب و کارها کمک می کند تا با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی، مهارت ها، توانایی ها، نقاط قوت و نقاط ضعف خود را به خوبی شناسایی کرده تا با کمترین زمان و بالاترین دقت، مسیر توسعه حرفه ای خود را در پیش بگیرند.

logo-samandehi