20 مورد از سوالات مصاحبه شرکت های بزرگ جهانی در سال 2022

جذب کارآموز

این محتوا را به اشتراک بگذارید

موسسه گالوپ، یکی از بزرگترین کمپانی های تحلیل و مشاوره در آمریکا است که نظرسنجی های عمومی آن ها جزو معتبرترین داده های تحلیل و بررسی در زمینه های مختلف به حساب می آید. بی شک تجربه کار در این شرکت می تواند یکی از جذاب ترین و البته قابل توجه ترین بخش های رزومه هر فردی باشد. در این مقاله به سراغ روند مصاحبه شرکت گالوپ رفته تا با هم 20 سوالی که مدیران این شرکت در زمان مصاحبه از کارجویان می پرسند را بررسی کنیم. این سوالات به شما کمک خواهند کرد تا با دید بهتر و آمادگی بالاتری قدم به یک جلسه مصاحبه رسمی در یک شرکت بزرگ و معتبر بگذارید.

فهرست مطالب

1- چه اطلاعاتی در مورد شرکت ما دارید؟

مصاحبه‌کننده پیش از هر چیز می‌خواهد بداند که آیا قبل از مصاحبه‌تان، کمی زمان گذاشته اید تا در مورد آن شرکت اطلاعاتی کسب کنید یا خیر؟ دانستن یک سری اطلاعات عمومی در مورد شرکتی که برای مصاحبه رفتید، مانند سال تاسیس، بنیانگذاران، نوع کسب و کار و یا حتی مدیرعامل آن می تواند تاثیر قابل توجهی در ذهن مصاحبه کننده داشته باشد. تا حد امکان دقیق باشید تا مصاحبه کننده را متقاعد کنید که محل کار بالقوه خود را به خوبی می شناسید.

نمونه پاسخ

شما یک شرکت بازاریابی و مشاوره هستید که دفتر اصلی آن در تهران واقع شده است. این شرکت توسط اقای حمید مظفری در سال 1385 تأسیس شده و به دلیل خلاقیت قابل توجهی که در تبلیغات برند شهر فرش اجرا کردید، به عنوان یکی از برندهای معتبر در بازار شناخته می شوید.

2- چرا می خواهید برای ما کار کنید؟

این یک سؤال رایج در مصاحبه است که همیشه باید منتظر آن باشید. چرا به سازمان خاصی علاقه دارید؟ این فرصتی است تا به چند نکته قابل توجه درباره آن شرکت اشاره کنید و مصاحبه کننده را متقاعد کنید که به حضور در این مجموعه افتخار می کنید!

نمونه پاسخ

این شرکت، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های بازاریابی و تبلیغات در سطح کشور است و با توجه به شرکاری تجاری و مشتریان بزرگی که دارد، این فرصت را برای من فراهم خواهد کرد تا چالش‌های جدیدی را تجربه کنم که به رشد شغلی من کمک می‌کند. همچنین بررسی نظرات کارمندان و مشتریان شما در شبکه های اجتماعی نشان داد که جو مثبت بر مدیریت شرکت حاکم است و نشان می داد که شما یکی از بهترین سیاست ها و محیط های کاری را دارید. من حاضرم از مهارت ها و تخصص هایی که در چند سال اخیر کسب کرده ام برای این همکاری و رشد مشترک استفاده کنم.

3- اگر شما را استخدام کنیم، چه باری را از روی دوش ما برخواهید داشت؟

مصاحبه کننده می خواهد بداند که در صورت استخدام چه سودی برای آنها خواهید داشت. این فرصتی است تا خودتان را معرفی کنید و مصاحبه کننده را متقاعد کنید که هدف کاری مجموعه را درک می کنید و برای تسهیل و یا سرعت بخشیدن به این هدف برنامه دارید.

نمونه پاسخ

مهارت و تجربیات من به گونه ای است که می تواند چه در محیط کار و چه در همکاری با سایر کارکنان تاثیرات قابل توجهی داشته باشد. قدرت ارتباطات و همکاری تیمی من بسیار خوب است و با سخت کوشی، پشتکار و خوش بینی  خاص خودم، می توانم به عنوان یک عضو حامی در تیم عمل کنم.  البته این ها ویژگی هایی بودند که در محل کار قبلی هم بسیار به من کمک کرد. همچنین تجربیات من در حوزه تبلیغات دیجیتال باعث خواهد شد تا  در طراحی کمپین های 360 درجه با به کار گیری اصول استراتژی دیجیتال، نرخ تعامل کاربران با محتوای تبلیغ را افزایش داده و بتوانیم خروجی و راندمان بالاتری را ثبت کنیم.

4- معمولا در یک حوزه خاص مشغول هستید یا در خارج از محدوده امن خود نیز به دنبال چالش های جدید می گردید؟

مصاحبه کننده می خواهد بداند که آیا شما مشتاق رشد در حرفه خود هستید یا خیر. ترس، لغزش و در نهایت محدود شدن به یک حوزه مشخص یا اصطلاحا منطقه راحتی می تواند فرد را از مسیر رشد خارج کرده و با تغییر رویکردها و ورود تکنولوژی های جدید به کلی از گردونه رقابت خارج کند. لذا مصاحبه کننده را متقاعد کنید که به رشد و چالش های جدید علاقه مند هستید.

نمونه پاسخ

من عاشق چالش ها هستم و همیشه از چالش های جدید استقبال میکنم. هر چند وقت یک بار سعی می کنم پروژه هایی را قبول کنم که از محدوده راحتی و امن من دور بوده و مستلزم یادگیری مهارت ها و مفاهیم جدید است تا بدین ترتیب همیشه به روز باقی بمانم. اگرچه این چالش‌ها گاها می‌توانند بسیار سخت و زمان بر باشند، اما کاملا به این حقیقت رسیده ام که مواجهه با آنها سریع‌ترین و مطمئن‌ترین راه برای افزایش مهارت و رشد در محل کار است.

5- آیا تا به حال شده که صریحا انتقاد خودتان را نسبت به یکی از همکارانتان اعلام کنید؟

صادق بودن با همکاران امری دردسر ساز اما پر سود و فایده است. مصاحبه کننده می خواهد بداند که آیا می توانید در تعامل های خود با دیگران بازخوردهای موثری ارائه کنید یا خیر؟ پاسخ شما باید نشان دهد که برای صداقت در محل کار ارزش قائل هستید و آموزش های لازم در رابطه با ارائه بازخورد را دیده اید و یا روش خاصی دارید که همیشه برای شما کار می کند و می توانید به کمک آن در عین آرامش و صلح، به مهارت افزایی سایر همکاران نیز کمک کنید.

نمونه پاسخ

اولین تجربه مدیریتی من یکی از بهترین روش های ارائه بازخورد را به من آموخت. من معمولا از روش 3×3 استفاده می کنم، که در آن سه نقطه قوت و سه روش برای توسعه نقاط ضعف را بیان می کنم. مثلا اگر یک همکار مدام دیر سر کار بیاید، سه نقطه قوت و ویژگی های مثبت او را برجسته می کنم و در ادامه سه راه برای بهبود وقت شناسی ارائه می کنم. من اثر این روش را تجربه کردم و مطمئنم که جواب می دهد.

6- آیا فکر می کنید که این شغل به شما این فرصت را می دهد که هر روز بهترین خودتان باشید؟

مصاحبه کننده می خواهد بداند که آیا این بهترین شغل برای شما است یا خیر؟ به خصوص در طول مسیر حرفه ای که در پیش گرفته اید. پاسخ شما باید گستره تحقیقاتی را که در مورد این موقعیت شغلی انجام داده اید و اینکه آیا این موقعیت خاص را درک می کنید یا نه به طور کامل نشان دهد. به این اشاره کنید که چرا فکر می کنید این موقعیت شغلی خاص در این مرحله از حرفه شما مناسب است.

نمونه پاسخ

آره. معتقدم این شغل با توجه به چالش هایی که در حوزه فنی خواهد داشت، به من این امکان و فرصت را می دهد که هر روز مطالب بیشتری در این حوزه را مطالعه کنم و اجرای عملی از مطالب، تسلط خود به این بخش اساسی را بهبود ببخشم. در واقع، این همان چیزی است که در این مرحله از حرفه ام به آن نیاز دارم. همچنین مشتاق کسب تجربه بیشتر در روند تعاملات و ارتباطات حرفه ای خودم هستم و بسیار خوشبین هستم که همه چیزهایی که در گذشته یاد گرفته ام مرا برای این کار آماده کرده است.

7- در حرفه خود، بیش از هر چیز عاشق کدام بخش هستید؟

بهترین ترفندی که می‌توانید در پاسخ به این سؤال استفاده کنید، ذکر کاری است که بهترین عملکرد را در آن دارید. می توانید به برخی از بهترین روزهای کاری خود فکر کنید و اینکه از چه چیزی بیشتر لذت برده اید. تماس تلفنی با مشتریان، برنامه ریزی کارها در محل کار یا سازماندهی تیم و … اشاره کنید.

نمونه پاسخ

من از کارهای زیادی در شغل فعلی خود لذت می برم، اما ملاقات با  مشتری در صدر لیست است. من عاشق ملاقات حضوری با افراد و یادگیری نحوه عملکرد مشاغل آنها هستم. همچنین از توصیه راه حل هایی برای کمک به حل مشکلات مختلف روزمره لذت می برم. هر نقشی که در محیط کار به من احساس کمک کردن و مفید بودن بدهد برای من اهمیت دارد. (یا می توانید بگویید که عاشق تحقیق هستید و بنابراین بدتان نمی آید که همیشه جستجو و تجزیه و تحلیل پایگاه داده را انجام دهید.)

8- رقبای اصلی ما چه کسانی هستند؟

این یک سوال رایج در اکثر مصاحبه ها است. موسسات همیشه می خواهند بدانند که آیا پویایی بازار اطراف را درک می کنید یا خیر. آیا می‌توانید به شرکت‌هایی اشاره کنید که رقبای اصلی آن شرکت هستند؟ مطمئن شوید که از رقبای اصلی و قابل توجه آن ها نام می برید.

نمونه پاسخ

با توجه به جایگاه خود، چندین رقیب مشهور دارید. با این حال، قابل توجه ترین آنها نمونه1 و نمونه 2  هستند. اما به نظر من با توجه به رویکردی که در توسعه محصول خود در پیش گرفته اید، توجه مشتریان نسبت به محصول شما کاملا متفاوت از سایرین است و با توسعه و تمرکز بیشتر روی این استراتژی می توان سهم بیشتری از این بازار را کسب کرد.

9- چگونه ما به عنوان یک شرکت می توانیم به رشد حرفه ای شما کمک کنیم؟

مصاحبه کننده می خواهد بداند چگونه می تواند به شما در پیشرفت حرفه ای کمک کند. چیزی را ذکر کنید که برای شما مفید است، چه آموزش و چه راهنمایی. اینها برخی از معدود شانس هایی هستند که به مصاحبه کننده بگویید چه چیزی برای شما ارزشمند و مفید است و به دنبال آن هستید.

نمونه پاسخ

من سخت کار می کنم و تلاش می کنم تا خودم را توسعه دهم، و بنابراین، تنها چیزی که نیاز دارم فقط اعتماد، فضا و کمی کمک از طرف شما است. شما می توانید هر فرصت آموزشی یا پیشرفتی را با من در میان بگذارید تا به رشد حرفه ای من کمک کند یا من را با یک مربی حرفه ای در محل کار لینک کنید. من همچنین دوست دارم سرپرستی داشته باشم که عاشق توسعه باشد تا به پیشرفت من کمک کند.

10- بزرگترین نقطه ضعف شما چیست؟

این یک سوال رایج در مصاحبه است که باید انتظار پرسیدن آن را داشته باشید. مدیر بخش استخدام از شما می‌خواهد در مورد کاستی‌های خود صحبت کنید، که در واقع، ارزش شما را برای موقعیتی که برای آن مصاحبه می‌کنید، کم نمی‌کند. ذکر نقاط ضعفتان نشان می دهد که شما شجاع بوده و با خودتان کاملا صادق هستید. فقط حواستان باشد که به نکته کلیدی و مهم که به این موقعیت شغلی مرتبط است، اشاره نکنید!

نمونه پاسخ

نقطه ضعفی که با آن دست و پنجه نرم کرده ام، اما بالاخره بر آن غلبه کرده ام، کمال طلبی نسبی من است. من معمولاً روی این مورد حساس هستم و انتظار دارم همه اطرافیانم نیز روی این مورد توجه داشته باشند. به ویژه در مورد ضرب الاجل ها محتاط هستم و با بسیاری از همکارانم که متاسفانه خیلی نسبت به این موضوع حساس نبوده اند، برخورد کرده ام. با این حال، با تمرین و تکرار سعی کردم کمال طلبی خودم را کنترل کنم و یاد گرفته ام که با مردم صبور باشم.

11- آیا ارزش های شرکت ما را می دانید؟

مصاحبه کننده از شما انتظار دارد که اطلاعات عمومی شرکت آن ها را زیر و رو کرده و تمام جزئیات لازم را به دست آورید. مواردی از قبیل ارزش ها، مأموریت، چشم انداز، اصول راهنما و …، بنابراین، با پیش بینی چنین سوالاتی، خود را به خوبی برای آن ها آماده کنید. لازم نیست جزئیات کامل را بدانید؛ صرفا اطمینان حاصل کنید که اطلاعاتی صحیح از کسب و کار را می دانید.

نمونه پاسخ

من وب سایت شما را مرور کردم و متوجه شدم که تمام عملیات شما بر اساس یکپارچگی، انطباق و حفظ اصول اخلاقی اجرا می شود. همچنین شایان ذکر است که همه این ارزش‌ها با ماموریت اصلی شما که کمک به کارکنان در باور ارزش‌های شرکت است، همسو هستند که باعث بهبود و افزایش عملکرد آن ها می شود.

12. کار کردن انفرادی را ترجیح می دهید یا تیمی؟

مصاحبه کننده می خواهد درباره شخصیت شما و اینکه چقدر می توانید مستقل و یا با دیگران کار کنید، بداند. به خاطر داشته باشید که هیچ پاسخ درست یا غلطی برای این سوال وجود ندارد. با این حال، همیشه تلاش کنید تا بدانید شرکت چه چیزی را ترجیح می دهد. مصاحبه کننده را متقاعد کنید که می توانید هر دو را با هم ترکیب کنید.

نمونه پاسخ

با وجود اینکه می‌توانم هر دو را انجام دهم، ترجیح می‌دهم درفعالیت های تیمی کار کنم، چراکه همکاری باعث افزایش بهره‌وری می‌شود و جریان آزاد ایده‌ها را امکان‌پذیر می‌سازد. همچنین به افراد کمک می کند تا خلاقیت خود را فعال کنند. من البته گاهی بدم نمی‌آید زمانی که شرایط ایجاب می‌کند به تنهایی کار کنم، زیرا معتقدم در این شرایط تمرکز بالاتری خواهم داشت.

13- از اهداف بلند مدت خود بیشتر صحبت کنید؟

مصاحبه‌کننده می‌خواهد برخی از برنامه‌های آینده شما را بداند و اینکه آیا آنها با سازمان همسو هستند یا خیر. در صورت امکان، اهداف بلند مدت شما باید نشان دهد که مایل به ماندن در سازمان هستید. به یاد داشته باشید که کارفرمایان بیش از هر چیز به دنبال وفاداری در میان کارمندان خود هستند.

نمونه پاسخ

من در زمان حال زندگی می کنم و به همین دلیل، زیاد به آن فکر نکرده ام. با این حال، هر هدفی که تا به حال داشته ام، همیشه با هدف پیشرفت خودم و محل کارم بوده است. بنابراین، اگر در حال حاضر به اهداف بلندمدت فکر کنم، کسب تجربه بیشتر، کمک به رشد این شرکت و شاید تلاش برای مدیریت آن باشد.

14. به نظر شما رعایت اخلاق و صداقت تا چه اندازه در مسیر زندگی حرفه ای موثر است؟

شرکت‌ها و نهادها کارکنانی را می‌خواهند که بتوان به آنها اعتماد کرد. بنابراین باید از مصاحبه کننده انتظار داشته باشید که پایبندی شما به اخلاقیات را ارزیابی کند، که نشان می دهد آیا شما شایسته این شغل هستید یا خیر. به مصاحبه کننده نشان دهید که کارتان را خوب انجام خواهید داد و با وجود فرصت های مختلف، باز هم به سیاست های ارائه شده پایبند خواهید بود.

نمونه پاسخ

من به این واقعیت افتخار می کنم که فردی صادق هستم و به سیاست ها و قوانین محل کارم احترام می گذارم. برای مثال یک بار پیشنهاد یکی از مدیران ارشد برای سرقت از شرکت را رد کردم. در آن زمان من مدیر ارشد مالی بودم و بنابراین به پول شرکت دسترسی داشتم، او نقشه ای برای برداشتن مقداری پول از شرکت داشت و سعی کرد مرا متقاعد کند، اما من پیشنهاد او را رد کردم.

15- سبک رهبری شما چیست؟

این یک سوال ضروری در مصاحبه های مدیریتی است. بنابراین، هنگام مصاحبه برای یک موقعیت مدیریتی، کمی وقت بگذارید و به پاسخ صحیح فکر کنید. دریابید که شرکت چه چیزی را ترجیح می دهد و سبک رهبری را که با اصول و باورهای شرکت همسو باشد ذکر کنید. مصاحبه کننده را متقاعد کنید که رهبر خوبی هستید.

نمونه پاسخ

من به رهبرانی اعتقاد دارم که از ارتباطات باز و ارائه بازخورد پیروی می کنند. سبک رهبری من به افراد فضایی برای ابراز وجود و مشارکت در مدیریت می دهد. من همچنین عاشق کار به عنوان تیم و واگذاری وظایف هستم زیرا این کار پروژه ها را قابل مدیریت تر می کند. من همیشه به زیردستانم الهام می‌دهم به جای مدیریت خرد، همه چیزشان را به کار گیرند.

16- محل کار ایده آل شما چگونه است؟

مصاحبه کننده می خواهد بداند شما بهترین محل کار خود را چه جایی می دانید. آیا تا به حال در مورد یک شرکت تحقیق کرده اید و احساس کرده اید که دوست دارید در آنجا کار کنید؟ ویژگی های مکانی را که دوست دارید در آن کار کنید ذکر کنید.

نمونه پاسخ

من عاشق مکان های کاری هستم که به کارمندان اجازه می دهد خودشان باشند. شرکت هایی که خطوط ارتباطی باز دارند، مورد علاقه من هستند، زیرا از بازخوردها قدردانی می کنند و به نظرات کارمندان خود احترام می گذارند. با این حال، من ترجیح می‌دهم در مؤسسه‌ای کار کنم که از نظر ضرب‌الاجل‌ها، تحویل و استانداردهای کاری سختگیرانه باشد، زیرا مانع از لغزش فرد به منطقه آسایش می‌شود.

17- بزرگترین نقطه قوت شما چیست؟

مصاحبه کننده می خواهد بداند که آیا می توانید مهارت ها یا ویژگی های خود را با شرح شغل مطابقت دهید یا خیر. بنابراین، اطمینان حاصل کنید که هر نقطه قوتی که ذکر می کنید، مصاحبه کننده را متقاعد می کند که برای تیم ارزشمند خواهید بود. شرح شغل را دوباره بخوانید، آنچه لازم است را درک کنید و آن را به بزرگترین قدرت خود پیوند دهید. این فرصتی است برای معرفی خود! بنابراین از آن به خوبی استفاده کنید.

نمونه پاسخ

بزرگترین قدرت من اشتیاق و علاقه به یادگیری چیزهای جدید است. من همیشه به دنبال اطلاعات بیشتر و راه های پیشرفت خودم هستم. در گذشته دوره های مرتبط زیادی را گذرانده ام که چیزهای زیادی در مورد این شغل به من یاد داده است. من همچنین در گروهی عضو هستم که هدف آن به تحقیق و ارائه دانش جدید در مورد حسابداری و مشاوره به افراد متمرکز شده است.

18- فکر می کنید تاثیر هوش مصنوعی و اتوماسیون بر عملیات ما چه خواهد بود؟

سوالاتی از این دست جواب درست یا غلط ندارند. مصاحبه‌کننده می‌خواهد بداند که آیا شما از روند مهمی که احتمالاً بر حوزه مورد علاقه شما تأثیر می‌گذارد آگاه هستید یا خیر. آیا از تغییراتی که در این زمینه رخ می دهد مطلع هستید؟ آیا نگران هوش مصنوعی و اتوماسیون هستید؟ مصاحبه کننده را متقاعد کنید که مایل به پذیرش این تغییرات هستید.

نمونه پاسخ

من معتقدم که هوش مصنوعی و اتوماسیون پیشرفت های جالبی هستند زیرا می توانند عملیات را ساده کنند. این تکنولوژی برای کارهای تکراری مانند تکرار داده ها بین دو سیستم بسیار مفید خواهد بود و به افراد زمان بیشتری برای تمرکز روی کارهایی می دهند که تعامل را افزایش می دهند. اتوماسیون همچنین نرخ خطا را کاهش خواهد داد که در نتیجه آن بهره وری بیشتر خواهد شد.

19- بزرگترین چالشی که در آخرین شغل خود با آن مواجه شدید چیست و چگونه بر آن غلبه کردید؟

مصاحبه کننده در حال ارزیابی مهارت های حل مسئله شما و میزان مهارت شما در این زمینه است. شما باید به آنها نشان دهید که از چالش های رایج مطلع هستید و در صورت بروز چنین اتفاقی، برنامه ای برای مقابله با آنها داشته باشید.

نمونه پاسخ

من نمی توانم به چالش خاصی اشاره کنم زیرا در یک محیط خوب کار کردم. با این حال، مانند هر حسابداری، بزرگترین چالشی که با آن مواجه شدم تغییر قوانین و مقررات بود. این موارد شامل به‌روزرسانی‌های کد مالیات بر درآمد، نرخ‌های مالیات فروش، انطباق و تغییرات قوانین گزارش‌دهی بود و …

20- بزرگترین دستاورد شما چیست؟

مصاحبه‌کننده از شما می‌خواهد که هر نکته برجسته‌ای از شغل یا زندگی شخصی خود را با آنها در میان بگذارید. به اتفاقاتی فکر کنید که باعث افتخار شما شده یا احساس موفقیت در شما ایجاد کرده است تا به این سوال به خوبی پاسخ دهید.

نمونه پاسخ

برجسته ترین دستاورد من تامین مالی جهت ادامه تحصیل و دریافت مدرک کارشناسی ارشدم در مدیریت بازرگانی بود از آنجایی که هیچ کمک هزینه تحصیلی دریافت نکردم، نیاز به کسب درآمد اضافی داشتم. در نتیجه همزمان با تحصیل در دو جا کار کردم و موفق شدم.

اگر کارجویید و به دنبال توسعه فردی و مهارتی خود هستید بهتون پیشنهاد میکنیم در اولین قدم، نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنید تا بتوانید بهترین مسیر آموزشی و مهارت افزایی خود را طراحی کنید.

جهت ارزیابی مهارت های تخصصی و مهارت های نرم خود کلیک کنید.

پلتفرم هوشمند هدایت شغلی

AI-Powered Career Coach Platform

هر آنچه که برای موفقیت در مسیر شغلی به آن نیاز دارید، در این پلتفرم برای شما فراهم شده! فرقی نداره اول راه هستید یا میانه آن، فقط کافیه آستین بالا بزنید و شروع کنید!

درباره بتاتیک

بتاتیک یک پلتفرم هوشمند مهارت سنجی است که به کاربران و کسب و کارها کمک می کند تا با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی، مهارت ها، توانایی ها، نقاط قوت و نقاط ضعف خود را به خوبی شناسایی کرده تا با کمترین زمان و بالاترین دقت، مسیر توسعه حرفه ای خود را در پیش بگیرند.

logo-samandehi