انتخاب و یا طراحی مسیر شغلی چیست و چرا اهمیت دارد؟

طراحی مسیر شغلی

این محتوا را به اشتراک بگذارید

بدون شک این مهم‌ترین تصمیمی است که در طول عمر خود می‌گیرید و آن تصمیم چیزی نیست جز انتخاب شغل آینده. به‌راستی چرا انتخاب شغل بهترین فرصتی است که می‌توانید با آن تفاوت را در جهان ایجاد کنید؟ با ما در ادامه این مطلب همراه باشید تا شما را با اهمیت طراحی مسیر شغلی آشنا کنیم.

وقتی مردم قرار است با توجه به درنظر گرفتن ارزش‌های اخلاقی زندگی کنند، بیشتر سراغ مواردی مانند بازیافت، تجارت منصفانه و فعالیت‌های داوطلبانه می‌روند. فارغ از این‌که یک مورد اصلی را از خاطر برده‌اند و آن هم انتخاب شغل است. شغلی که برای آینده کاری خود انتخاب می‌کنید، مهم‌ترین تصمیم اخلاقی زندگی شما است. اما چرا این انتخاب تا این اندازه مهم است؟

اولین علت به زمان زیادی برمی‌گردد که در خطر است. هر فرد تقریبا 82000 ساعت را صرف حرفه کاری خود می‌کند که این یعنی هر فرد هر هفته 44 ساعت و هر سال 47 هفته را برای 40 سال با کار خود مشغول است. بدون شک این زمان زیادی است و از زمانی که به انجام فعالیت‌های مختلف مانند غذا خوردن، معاشرت با افراد مختلف، دیدن فیلم و سریال‌های تلویزیونی و بسیاری از موارد دیگر اختصاص می‌دهید، بیشتر است.

بنابراین زمان بزرگ‌ترین دارایی شما است که با این دارایی می‌توانید به دیگران کمک کنید، تنها در یک شرایط این حرف صادق نیست، آن هم در شرایطی که یک دارایی بزرگ‌تر به ارث برده باشید!

در نتیجه اگر بتوانید در حرفه کاری خود تنها به میزان بسیار کمی اثرگذار باشید، می‌توانید تغییرات مفیدتری را در مقایسه با تغییرات در دیگر بخش‌های زندگی خود شاهد باشید.

بیایید طور دیگری به این زمان نگاه کنیم تا بهتر متوجه شوید که این پیشرفت‌های کوچک در حرفه کاری چگونه می‌تواند اثرگذاری فوق‌العاده‌ای داشته باشد. برای مثال، حتی اگر بتوانید اثرگذاری در حرفه خود را تنها برای یک درصد افزایش دهید، بدون شک ارزش این را دارد که 800 ساعت را برای چگونگی انجام این اثرگذاری صرف کنید.

فهرست مطالب

مسیر شغلی

افراد به‌طور معمول 82000 ساعت را صرف حرفه کاری خود می‌کنند. هر نقطه در تصویر بالا یک ساعت از 82000 ساعت را نشان می‌دهد.​

دلیل دیگری که نشان می‌دهد چرا انتخاب شغل بسیار اهمیت دارد، این است که بعضی از مشاغل فرصت اثرگذاری بیشتری را در اختیار افراد قرار می‌دهند و این اثرگذاری بسیار بیشتر از آن چیزی است که مردم تصور می‌کنند.

در حقیقت به این صورت استدلال می‌شود که بعضی از مسیرهای شغلی که پیش روی افراد قرار می‌گیرد، احتمالا 10، 100 یا 1000 برابر بیشتر از دیگر شغل‌ها موثر واقع می‌شوند، از این رو خیلی اهمیت دارد که برای انتخاب حرفه کاری آینده خود وقت بگذارید. اما به راستی چرا مشاغل از نظر تاثیر تا این اندازه متفاوت هستند؟

نحوه مقایسه مشاغل از نظر تاثیرگذاری

اثرگذاری که در مشاغل مختلف می‌تواند وجود داشته باشد، توسط سه فاکتور اصلی هدایت می‌شود:

 1. اهمیت مشکلاتی که روی آن‌ها متمرکز هستید.
 2. میزان سهمی که برای مقابله با مشکلات موجود در اختیارتان قرار می‌گیرد.
 3. سازگاری شخصی برای مسیر کاری پیش‌رو

طبق تجربه، گزینه‌های کاری که پیش رو افراد قرار می‌گیرد، احتمالا در هر یک از سه فاکتور بسیار تفاوت دارند، این بدون شک به استدلال بیشتری نیاز دارد، اما در ادامه می‌توانید استدلال خلاصه و مفیدی را شاهد باشید:

 • به‌طور معمول فرض بر این است که نمی‌توانید اهمیت مسائل مختلف جهانی از قبیل تغییرات آب‌وهوایی یا آموزش را با یکدیگر مقایسه کنید و تنها باید به انجام کاری بپردازید که به آن علاقه دارید. اما طبق آمار تقریبی می‌توانید ببینید که بعضی از مشکلات در مقایسه با بقیه از اهمیت بیشتری برخوردار است و این در حالی است که بسیاری از موارد نادیده گرفته می‌شوند. حال اگر به موضوعی بپردازید که از اهمیت بالایی برخوردار است، اما بسیار نادیده گرفته می‌شود، احتمال اثرگذاری در این حرفه در جهان به مراتب بیشتر خواهد بود. این به آن معنا است که با تمرکز روی مسائل بااهمیت اما غیرمتعارف مانند پاندمی، هم‌‌سویی با هوش مصنوعی یا حاکمیت فضایی می‌توانید کاری انجام دهید که در آینده اثرگذاری بیشتری داشته باشد.
 • بسیاری از افراد وقتی قرار است، شغل و حرفه‌ای را برای خود در نظر بگیرند تا بتوانند فرد اثرگذاری باشند، به شغل‌هایی مانند پزشکی، معلمی یا کار در انجمن‌های خیریه فکر می‌کنند. اما طبیعتا مسیرهای دیگری وجود دارد که می‌توانید اثرگذاری و مشارکت بالایی داشته باشید، حتی اگر حرفه‌ای سنتی باشد که تاثیرگذاری اجتماعی چندانی ندارد.
 • هر فرد کارآمد و موفقی در حوزه کاری خود، تمایل دارد داشته‌هایی بیشتر از حد متوسط را در اختیار داشته باشد. بنابراین اگر بتوانید راه‌های عالی متناسب با تایپ شخصیتی خود پیدا کنید، مسیرهای مختلف را امتحان کنید و روی مهارت‌های خود در اوایل کار سرمایه‌گذاری کنید، به احتمال زیاد به چیزهایی دست پیدا خواهید کرد که در آن خیلی بهتر هستید و طبیعتا می‌توانید اثرگذاری بیشتری داشته باشید.

در این جا یک مثالی آورده‌ایم که توجه به آن خالی از لطف نیست:

سوفی رز (Sophie Rose)

سوفی در حال تحصیل در رشته پزشکی در استرالیا بود که با تیم تحقیقاتی 80000hours روبرو شد. تحقیق این تیم در این مورد بود که یک پزشک می‌تواند جان چند نفر را نجات دهد. پزشکان در کشورهای ثروتمند کارهای زیادی طبق استاندارد معمول انجام می‌دهند، اما از آن جایی که تعداد آن‌ها زیاد است، آن تاثیر فردی مورد انتظار را از آن‌ها شاهد نیستیم.

در سال 2017، سوفی پادکست 80000hours با Beth Cameron را شنید، این پادکست در مورد این موضوع بود که چرا همه‌گیری جهانی یک موضوع امکان‌پذیر است. از طرفی تلاش‌ها برای آمادگی با همه‌گیری در مقایسه با یک موضوع از پیش ‌تعیین‌شده نادیده گرفته می‌شد. از این رو، سوفی تصمیم گرفت به‌جای پرداختن به موضوع سلامت در کشورهای ثروتمند روی موضوع همه‌گیری تمرکز کند.

سوفی پس از مشاوره‌های بسیار با منتورهای مختلف در نهایت مسیر حرفه‌ای خود را تغییر داد و تصمیم گرفت در رشته اپیدمیولوژی بیماری‌های عفونی در دانشگاه جان هاپکینز تحصیل خودش را آغاز کند.

زمانی که ویروس کرونا شیوع پیدا کرد، سوفی توانست روی یک راه‌حل نادیده گرفته شده، اما بسیار تاثیرگذار برای سرعت بخشیدن به ایجاد واکسن‌های جدید متمرکز شود و آن امتحان آزمایش چالش انسانی بود. سوفی توانست با حمایت مالی، 1DaySooner را تاسیس کند. 1DaySooner یک سازمان غیرانتفاعی است که 30000 داوطلب برای انجام آزمایش‌های چالش انسانی در آن ثبت‌‌نام کرده‌اند و در پیشبرد مطالعات در آزمایشگاه‌های علمی بسیار تاثیرگذار عمل می‌کند. در اوایل سال 2021 آزمایش چالش انسانی A در لندن شروع شد و سبب شکل‌گیری یک تجربه شد، از این رو این سازمان امیدوار است که بتواند در صورت وقوع یک همه‌گیری دیگر، سریع‌تر از پس برطرف کردن مشکل بربیاید.

سوفی توانست با تمرکز بر یک راه‌حل غیرمعمول و ایجاد یک سازمان حمایتی، در مقیاسی بیشتر از راه‌حل معمول مشارکت دریافت کند.  اگر چه سوفی احتمالا از پزشک شدن نیز لذت می‌برد، اما این مسیر هم برای شخص سوفی مناسب‌ بود، چرا که در این راه می‌تواند فرد موثرتری باشد. سوفی اکنون قصد دارد روی افزایش آگاهی و دانش خود در رشته اپیدمیولوژی بیشتر کار کند تا از شکل‌گیری و گستری بیماری همه‌گیری دیگری حتی بدتر از ویروس کرونا جلوگیری به‌عمل آورد.

حرفه مناسب را برای خود پیدا کنید و تاثیرگذار باشید!

بنابراین مشخص می‌شود که سه فاکتور اصلی در اثرگذاری مشاغل به جای این که صرفا در کنار یکدیگر قرار بگیرند و ترکیب خوبی به‌وجود بیاورند، ارزش را تا چندین برابر نیز افزایش می‌دهند. در نتیجه اگر می‌توانید، ابتدا مشکلی با اهمیت بسیار بالا یا نادیده گرفته شده پیدا کنید، سپس سعی کنید در آن دو برابر بیشتر سهم داشته باشید و در نهایت مسیری را پیدا کنید که با حرفه کاری شما تناسب دارد، در چنین شرایطی با رعایت همه موارد، می‌توانید انتظار اثرگذاری 8 برابری داشته باشید.

حتی در بعضی از مسیرهای کاری که پیش‌روی افراد قرار می‌گیرد، در هر یک از ابعاد احتمال اثرگذاری 10 یا حتی 100 برابری وجود دارد، در نتیجه سبب می‌شود که یک فرد اثرگذاری 100 تا 1000 برابری را تجربه‌گر باشد.

به راحتی می‌توان این تفاوت‌ها را به حاشیه کشاند. در حالت کلی بدون هیچ استدلال درستی مردم مشاغل را به سه دسته، کمک‌رسان، بی‌طرف و غیر اخلاقی دسته‌بندی می‌کنند که به ترتیب مشاغلی از قبیل پزشک، معلم و کارمند انجمن‌های خیره در دسته اول، حسابدار در دسته دوم و افراد مهم در صنعت نفت در دسته سوم قرار می‌گیرند.

این ناشی از سوگیری روانشناختی معمول است و تحت عنوان نادیده گرفتن محدوده‌ای شناخته می‌شود. کمک به 100 نفر به اندازه کمک به 1000 نفر رضایت‌بخش است، حتی اگر دومی 10 برابر اثرگذارتر باشد.

اما اگر در اطرافتان مشاغلی وجود دارد که کمک‌رسان هستند و بعضی از آن‌ها 10 یا 100 برابر اثرگذارتر از دیگری هستند، خیلی مهم است که بر تعصبات همیشگی غلبه کنید و تفاوت‌ها را جدی بگیرید. با توجه به این کار می‌توانید 100 برابر زندگی مردم بیشتری را نجات دهید، به کاهش 100 برابری انتشار دی اکسید کربن کمک می‌کنید و پیشرفت 100 برابری را در تحقیقات جدی شاهد باشید.

اگر بین دو گزینه گیر کرده‌اید و یکی از آن‌ها 100 برابر اثرگذاری بهتری دارد، به این فکر کنید که بعد از گذشت 10 سال داشته‌های بیشتری در اختیار دارید، داشته‌هایی که شاید در صورت عدم انتخاب این گزینه باید برای رسیدن به آن‌ها 1000 سال زمان صرف می‌کردید. بعد از گذشت 10 سال، می‌توانید 30 سال آینده را صرف انجام کارهایی کنید که شما را خوشحال می‌کند و در این شرایط هنوز هم فرصت بیشتری برای انجام کارهای دلخواه خود در اختیار دارید.

برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در کشورهای ثروتمند این امکان وجود دارد که با کمک مالی به موسسات خیریه جان ده‌ها نفر را در حین تحصیل نجات دهند. اگر مایل به تغییر حرفه خود هستید، ما فکر می‌کنیم که می‌توانید کارهای بسیار بهتری انجام دهید. این تصمیم بدون شک می‌تواند پیامدهای مثبت بزرگی در آینده برایتان در پی داشته باشد. با ما در ادامه مقاله طراحی مسیر شغلی همراه باشید.

مطالعه موردی: تغییر حرفه در مقابل کاهش اثرات دی اکسید کربن

اکنون می‌توانید بینید که چرا انتخاب شغل در برابر تغییرات سبک زندگی از قبیل بازیافت یا کاهش اثرات کربن، یک تصمیم مهم تلقی می‌شود. یک فرد ایرانی هر سال حدود 8 تن دی اکسید کربن و یک فرد آمریکایی سالانه 15 تن دی اکسید کربن انتشار می‌دهد. بنابراین حتی اگر شما قصد دارید به‌طور کامل سبک زندگی خود را تغییر دهید تا ردپای انتشار کربن را به صفر برسانید، در بهترین حالت می‌توانید از انتشار 8 یا 15 تن کربن در سال جلوگیری کنید.

در مقابل، با کمک به موثرترین راه‌حل‌ها برای تغییرات آب‌وهوایی، مانند حمایت هدفمند و آگاهانه یا تحقیق و توسعه فناوری سبز، می‌توانید این انتظار را داشته باشید که با هزینه کمتر از 10 دلار (به ازای هر تن) از انتشار گازهای مضر جلوگیری کنید.

بنابراین یک کمک مالی 1000 دلاری در سال، می‌تواند احتمالا تاثیر 10 برابری در جهت به صفر رسیدن انتشار گازهای مضر در پی داشته باشد و این برای عموم جامعه ساده‌تر و قابل انجام است. اگر حرفه شما طوری باشد که به صورت مستقیم روی راه‌حل‌ها کار ‌کند، ارزش آن بسیار بیشتر از 1000 دلار در سال است.

بنابراین با تغییر حرفه کاری خود به جای صرفا تغییر سبک زندگی می‌توانید از انتشار صدبرابری یا حتی هزار برابری دی اکسید کربن جلوگیری کنید و این تصمیم بدون شک ارزش بسیار بیشتری دارد.

 این تاثیر با تغییر حرفه امتحان شده است و کاملا امکان‌پذیر است، زیرا با این کار می‌توانید به جای محدود‌ کردن خود به تغییرات عادی، روی موثرترین راه‌ها تمرکز کنید تا در نهایت بتوانید انتشار گازهای گلخانه‌ای را در کل جهان کاهش دهید. البته مشکلات به مراتب بزرگ‌تری در مقایسه با تغییرات آب‌وهوایی وجود دارد که نادیده گرفته می‌شود و با تمرکز روی این مسائل، طبیعتا می‌توانید برای جهان مفیدتر باشید.

بنابراین اگر به‌دنبال تغییر هستید، مهم‌ترین تصمیمی که باید در این مسیر اتخاذ کنید، انتخاب حرفه مناسب است. بعد از این باید ببینید که می‌‌توانید به‌دنبال گسترش چه ایده‌های باشید و در کجا می‌توانید برای ایجاد تغییرات مثبت هزینه کنید.

اما بیشتر بحث‌هایی که برای ایجاد تفاوت مطرح می‌شود، خلاف این موضوع است. بیشتر آن‌ها با این ایده شروع می‌شود که هر ذره کوچکی کمک‌کننده است، در حالی که در واقعیت هر ذره کوچک تنها می‌تواند به اندازه خود تاثیرگذار باشد. اگر این فرصت را در اختیار دارید که روی تصمیم‌های بزرگ‌تر و موثر وقت بگذارید، حتما آن‌ها را در اولویت قرار دهید.

اگر به‌دنبال تغییر هستید، مهم‌ترین تصمیمی که باید در این مسیر اتخاذ کنید، انتخاب حرفه مناسب است. بعد از این باید ببینید که می‌‌توانید به‌دنبال گسترش چه ایده‌های باشید و در کجا می‌توانید برای ایجاد تغییرات مثبت هزینه کنید.​

چرا تفاوت‌های این چنین بزرگی وجود دارد و چرا به اندازه کافی درک نمی‌شوند؟

شاید حتی شنیدن این موضوع نیز باورنکردنی باشد که بعضی از حرفه های کاری که پیش‌روی افراد قرار می‌گیرد در برابر دیگر حوزه‌های کاری اثر مثبت 100 یا 1000 برابری برای جهان داشته باشد، به خصوص وقتی که رضایت‌مندی به‌طور مشابهی بالا است. اما اگر به‌راستی این تفاوت‌ها وجود دارد، چرا به اندازه کافی در جهان شناخته‌شده نیستند؟

ما فکر می‌کنیم که این حس مشترک ما از اخلاقی زیستن از صدها سال پیش سرچشمه می‌گیرد، البته اگر منشا آن به هزاران سال پیش برنگردد. این درک با قدرتی که ما امروزه در اختیار داریم، قابل دست یافتن نیست.

اقتصاد کلان و توسعه تکنولوژی از انقلاب صنعتی به این معنا است که امروزه بسیاری از شهروندهای عادی کشورهای ثروتمند از ثروت و قدرتی همچون شاهان گذشته برخوردار هستند.

598

نسل ما قادر است:

 • آب‌وهوا را برای هزاران سال ویران کند یا اقتصاد پایداری شکل دهد که از استانداردهای بزرگ‌تریک زندگی حمایت می‌کند.
 • از گسترش بیشتر کشاورزی صنعتی حمایت کند یا آن را از بین ببرد.
 • به گسترش فناوری‌های بیشتر مانند تولید صلاح‌های هسته‌ای کمک کند یا آینده‌ای را رقم بزند که از حد تصور خارج است.

مورد خوبی که وجود دارد این است که این پیوندهای فناوری حیاتی، قرن آینده را به یکی از مهم‌ترین قرن‌ها در تاریخ تبدیل می‌کند. شما امکان دارد که بتوانید به تغییر سیر تاریخ در خصوص این مسائل حیاتی کمک کنید. هدف ما در پلتفرم هوشمند هدایت شغلی بتاتیک این است که به مردمی مانند شما کمک کنیم تا بتوانند این قدرت را درک کنند و از آن به بهترین روش ممکن استفاده کنند..

جمع بندی

این که بخواهید شغلی را پیدا کنید که با سخت‌ترین مشکلات جهان مقابله کند، به زمان زیادی احتیاج دارید، اما اگر برای تصمیم‌گیری برای یک شام دو ساعته، حداقل 6 دقیقه زمان صرف می‌کنید، پس طبیعتا تمایل دارید که 4000 ساعت را برای انتخاب حرفه کاری آینده خود زمان بگذارید. این در حالی است که اگر کمی پیش بروید و مسیر خوبی برای این پیش رفتن خود پیدا کنید، بدون شک زمان کمتری از شما می‌گیرد و میتوانید مسیر شغلی و حرفه ای آینده را برنامه ریزی کنید.

در این مقاله، ما سعی کردیم نشان دهیم برای هدایت شغلی و انتخاب بهترین مسیر شغلی خود نیاز دارید مجددا در مورد حرفه‌های کاری با اثرگذاری اجتماعی  فکر کنید. بنابراین، قدم اول در این روند این است که یاد بگیرید چه چیزی باعث ایجاد یک حرفه اثرگذار می‌شود، موارد زیر می‌تواند در این خصوص به شما کمک کند:

 1. ایجاد تفاوت از دیدگاه شما چگونه معنا می‌شود.
 2. کدام یک از مشکلات جهانی مهم‌تر هستند.
 3. کدام شغل‌ها بیشترین فرصت را برای مقابله با این مشکلات فراهم می‌کنند.
 4. چگونه می‌توانید تشخیص دهید که کدام شغل‌ها برای شما مناسب‌تر است.
 5. آیا اولویت‌های کاری‌تان در طول زندگی تغییر پیدا می‌کند؟ این تغییر به چه صورتی خواهد بود؟

اگر نمی‌توانید حرفه کاری خود را تغییر دهید، هنوز هم می‌توانید از طریق انتشار ایده‌ها یا سرمایه‌گذاری روی خودتان برای رسیدن به جایگاه کاری بالاتر و اثرگذاری بیشتر وقت بگذارید.

پس بهتره برای فکر کردن به هرکدام از این موارد وقت بگذارید و برنامه ریزی کنید چون قراره 82000 ساعت از زندگیتون رو صرف مسیر انتخابیتون بکنید.

 • برای طراحی مسیر شغلی و نحوه شناسایی و تناسب سنجی هر کدام از مشاغلی که مدنظر دارید می توانید از پلتفرم هوشمند هدایت شغلی بتاتیک بهره ببرید.

پلتفرم هوشمند هدایت شغلی

AI-Powered Career Coach Platform

هر آنچه که برای موفقیت در مسیر شغلی به آن نیاز دارید، در این پلتفرم برای شما فراهم شده! فرقی نداره اول راه هستید یا میانه آن، فقط کافیه آستین بالا بزنید و شروع کنید!

درباره بتاتیک

بتاتیک یک پلتفرم هوشمند مهارت سنجی است که به کاربران و کسب و کارها کمک می کند تا با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی، مهارت ها، توانایی ها، نقاط قوت و نقاط ضعف خود را به خوبی شناسایی کرده تا با کمترین زمان و بالاترین دقت، مسیر توسعه حرفه ای خود را در پیش بگیرند.

logo-samandehi