آزمون توانایی شناختی واندرلیک چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

آزمون واندرلیک

این محتوا را به اشتراک بگذارید

این روزها اکثر مدیران کسب و کارها به دنبال یافتن بهترین و هوشمندترین مسیرها جهت ارزیابی کارمندان و کاندیدهای شغلی شرکت خود هستند. به همین علت در این مقاله سعی کردیم در رابطه با یکی از آزمون های توانایی شناختی که روشی مناسب جهت ارزیابی و مقایسه کارجویان و کارمندان با یکدیگر است صحبت کنیم. اگر شما هم دغدغه ارزیابی و تشخیص بهترین کارجو را دارید و به دنبال پیدا کردن مسیرهایی نو جهت ارزیابی سرمایه های انسانی خود هستید در این مقاله همراه ما باشید.

فهرست مطالب

آزمون واندرلیک چیست؟!

نگاه مختصری به تاریخچه آزمون توانایی شناختی واندرلیک داشته باشیم!

در سال 1936 آقای E.F Wonderlic به دلیل علاقه شخصی بسیار به حوزه داده و در تلاش برای حل مشکلات و دشواری های موجود در زمینه جذب و استخدام و سنجش نیروهای انسانی اقدام به ساخت آزمونی کرد که امروزه جز معتبرترین آزمون‌های شناختی دنیا است.

آقای Wonderlic مسئول نیروهای انسانی موسسه Household Finance بود و ماموریت داشت دو معضل بزرگ موسسه را حل کند.

معضل و مشکل اول، تفاوت‌های شخصیتی، ویژگی‌ها و توانمندی‌های مختلف مدیران موسسه بود که به دلیل گستردگی حیطه کاری موسسه در سراسر کشور امریکا بسیار طبیعی بود.

معضل دوم که چالش بزرگ‌تری محسوب میشد پاسخ به این سوال بود که چگونه توانمندی فردی را تشخیص دهیم بدون اینکه بدانیم واقعا با چه کسی درحال گفت و گو و مذاکره هستیم؟ ( بدون گرفتن آزمون، شناخت توانمندی‌های فردی یک نفر نیازمند همکاری و درارتباط بودن با وی برای مدتی مشخص است.)

Wonderlic درمیان تحقیقاتش متوجه تکنیک‌های ارزیابی متفاوتی که توسط استخدام کننده‌ها به کار میرفت شد و در این میان یک تکنیک مشترک بود: “حس درونی” آنها.

او معتقد بود که هوش عمومی داوطلبین نسبت به حس استخدام‌کننده فاکتور بهتری برای تعیین توانایی های فردی آنهاست.  با علم به اینکه تست‌های مهارتی و مصاحبه‌ها به اندازه لازم برای سنجش توانمندی‌های یک فرد مناسب و کافی نبودند و آزمون‌هایی که هوش عمومی فرد را اندازه میگرفتند به طور میانگین 3ساعت زمان نیاز داشتند، Wonderlic به دنبال اختراع راه جدیدی جهت اندازه‌گیری هوش شناختی و عمومی یک نفر رفت!

او علاوه بر اثبات فرضیه خود، توانست اولین تست هوش کوتاه را اختراع کند؛ تستی که مسیر آزمون‌های هوش را تغییر داد، تستی متشکل از 50 سوال که برای پاسخ به آنها تنها 12 دقیقه وقت تنظیم شده بود.

تست منتشر شده در آن زمان از نظر قابلیت اطمینان،  صحت و درستی و کیفیت سنجش قابلیت رقابت با تمام تست های موجود را داشت و این به دلیل سیستم تحلیل داده ای بود که wonderlic هنگام تحلیل و توسعه تست برای آن درنظر گرفته بود.(در نظر بگیرید که در دهه 30، هنوز صحبتی از big data درکار نبود!)

کمی بیشتر درباره آزمون واندرلیک بدانیم!

تست توانایی شناختی واندرلیک توسعه داده شد تا بتواند به عنوان مرجعی معتبر برای ارزیابی توانایی‌های شناختی فرد در نظر گرفته شود. آزمونی که در آن هوش شناختی فرد در زمینه‌های ریاضی،استدلال و دانش زبانی به سادگی و هوشمندی و مقایسه وی با سایرین اندازه گیری می شود.

آزمونی که توسط معتبرترین موسسات و ارگان‌های دنیا نظیر AT&T، Mercedes Benz، berkshire Hathawa و… استفاده شد. در طول جنگ‌جهانی دوم، نیروی دریایی امریکا با استفاده از این آزمون اقدام به شناخت و به کارگیری افراد مستعد برای خلبانی و نقشه خوانی کرد.

جالب است بدانید که، لیگ ملی فوتبال امریکا (NFL) نیز هرساله برای انتخاب و سنجش بازیکنان مستعد از آزمون واندرلیک شخصی سازی شده خود استفاده میکند.

سوالات آزمون واندرلیک در نگاه اول بسیار ساده اند اما پاسخ به همین سوالات ساده در زمان محدود 12 دقیقه‌ای، کابوس بسیاری از کارجویان و بزرگترین بازیکنان فوتبال امریکایی هستند!

آزمون شامل 4 دسته سوال مشخص است که عبارتند از: اطلاعات عمومی و شناخت سریع، سوالات منطقی، استدلال کلامی و زبانی و سوالات ریاضی!

سیستم امتیازدهی آزمون به هر جواب درست یک امتیاز داده و این بدین معنی است که ماکزیمم نمره یک شخص 50 و مینیمم نمره 0 است.

آزمون نمره منفی نداشته پس تا جایی که میتوانید سریع عمل کنید و به همه سوالات پاسخ دهید.

طبق اعلام موسسه Wonderlic میانگین نمره آزمون، 20 از 50 است و کسی که امتیاز حداقلی 10 را کسب نماید “باسواد” تلقی خواهد شد.

ممکن است برایتان سوال شود که نمره مناسب در هرموقعیت شغلی چند است؟

در جدول زیر به میانگین نمرات کسب شده توسط افراد مشغول ومتقاضیان تعدادی از عناوین میپردازیم:

عنوان شغلی

میانگین نمره کسب شده

تحلیلگر سیستم

32

شیمیدان

31

مهندس برق

30

مهندس برق

29

برنامه‌نویس

29

حسابدار

28

مدیر اجرایی

28

گزارشگر

28

معلم

28

کپی‌رایتر

27

تحلیلگر سرمایه‌گذاری

27

کتابدار

27

تکنسین لوازم الکترونیکی

26

مسئول فروش

25

منشی

24

پرستار

23

کارمند بانک

22

صندوقدار

21

آتش نشان

21

کارمند اداری

21

رسپشن

21

بادیگارد

17

جوشکار

17

انباردار

15

آبدارچی

14

 

قطعا برای شما سوال میشود که چطور آزمونی که متشکل از چنین سوالات عمومی و ساده‌ای است میتواند توانمندی یک نفر در یک شغل را مشخص کند، پاسخ رجوع به علم داده است.

یکی از مهم ترین ارکان اثبات صحت و درستی سنجش انجام شده توسط آزمون واندرلیک جامعه بسیار بزرگی است که توسط این آزمون سنجیده شده اند.

تست واندرلیک، استعداد نامزد های شغلی را به گونه ای ترکیبی از منطق و شناخت پازل، تشخیص واقعیت، مشکلات کلمه و سوالات استدلال کلامی، ارزیابی می کند.

چگونه تست توانایی شناختی کار می کند؟

این تست از روش های زیر استفاده می کند:

  • سوالات استدلال عددی:

توانایی شما را در درک، تجزیه، تحلیل و استفاده از داده های عددی و آماری را می آزماید. شما باید درصد ها را محاسبه کنید، داده های عددی خالی را پر کنید یا عدد ها را در یک سری پیدا کنید.

  • سوالات استدلال کلامی:

توانایی شما را در درک اطلاعات نوشتاری و تحلیل های انتقادی می آزماید. از شما خواسته می شود که یک متن را بخوانید و سپس عباراتی در رابطه با متن به شما داده می شود و باید بگویید که این عبارات با توجه به متن «درست»، «اشتباه» و «نمی توان گفت» است.

  • سوالات استدلال انتزاعی:

توانایی شما را در کار با ایده ها و مفاهیم انتزاعی می آزماید. این سوالات اغلب شامل نمودار های بصری هستند که شما باید از آن ها برای شناسایی جای خالی یا تکمیل یک دنباله استفاده کنید.

  • سولات آگاهی مکانی:

توانایی شما را در کار با الگو ها و اشکال را می آزماید. سوالات متداول این بخش شامل شکل های بازتنظیم شده ذهنی می شود که از آن برای ایجاد شکل های جدید یا تجسم الگو ها و تصاویر هنگام چرخش استفاده می شود.

  • سوالات استدلال مکانیکی:

توانایی شما را در استفاده از اصول اولیه مکانیک مانند کار با قلاب، اهرم، چشمه و قرقره می آزماید.

بیشتر تست ها از سوالات چند گزینه با درجه سختی متفاوت تشکیل می شوند. نتیجه های دقیق مشخصات توانایی های فکری شما را نشان می دهد. به طور معمول، آزمون توانایی شناختی محدودیت زمانی برای انجام دارند. ممکن است از شما خواسته شود که به تمام سوالات پاسخ دهید یا اینکه در زمان تعیین شده بیشترین سوال را در حد امکان پاسخ دهید.

اما به طور خلاصه تست توانایی شناختی واندرلیک را چطور استفاده کنیم؟

تست واندرلیک، استعداد نامزد های شغلی را به گونه ای ترکیبی از منطق و شناخت پازل، تشخیص واقعیت، مشکلات کلمه و سوالات استدلال کلامی، ارزیابی می کند. دو نوع تست واندرلیک وجود دارد:

تست شخصیتی واندرلیک: ۵۰ سوال چندگزینه ای با محدودیت زمانی ۱۲ دقیقه ای

تست سرعتی شخصیتی واندرلیک: ۳۰ سوال چندگزینه ای با محدودیت زمانی ۸ دقیقه ای

افرادی از عناوین شغلی متفاوت با توانمندی‌ها و ویژگی‌ها و شخصیت‌های مختلف با این آزمون سنجیده شده اند و میانگین نمرات متقاضیان یا متخصصان یک حوزه خاص، جدول بالا را شکل داده است.

کارفرمایان میتوانند برای هریک از پوزیشن‌های موجود در سازمان خود حداقل نمره لازم مشخص کرده و متقاضیان برای تایید شدن و رفتن به مراحل بعدی مصاحبه، نمره‌ای بالاتر از آن نمره حداقلی کسب نمایند.

(نکته: تنها 2-3% شرکت‌کنندگان قادر به اتمام آزمون در زمان درنظر گرفته شده اند!)

ما در بتاتیک از آزمون 50 سواله واندرلیک استفاده می کنیم!

از این آزمون در فرایند ارزیابی کارجویان و کارمندان در پلتفرم هوشمند جذب و استخدام استفاده میکنیم! اگر شما هم کارفرما هستید و به دنبال راه هایی نوین جهت ارزیابی کارجوها و یا کارمندان و همکاران خود هستید بهتون پیشنهاد میکنیم سری به پلتفرم هوشمند جذب و استخدام بتاتیک بزنید!

اگر نمی دانید چطور و از چه مسیری ارزیابی کارمندان خود را انجام دهید می توانید از خدمات بتاتیک استفاده کنید! کافی است وارد پنل کسب و کار شوید و اطلاعات خود را ثبت کنید، سپس مهارت هایی که نیاز به ارزیابی در سازمان خود میبینید را انتخاب می کنید و مابقی کارها را بتاتیک برای شما انجام خواهد داد..

ثبت نام رایگان در پلتفرم هدایت شغلی بتاتیک

پلتفرم هوشمند هدایت شغلی

AI-Powered Career Coach Platform

هر آنچه که برای موفقیت در مسیر شغلی به آن نیاز دارید، در این پلتفرم برای شما فراهم شده! فرقی نداره اول راه هستید یا میانه آن، فقط کافیه آستین بالا بزنید و شروع کنید!

درباره بتاتیک

بتاتیک یک پلتفرم هوشمند مهارت سنجی است که به کاربران و کسب و کارها کمک می کند تا با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی، مهارت ها، توانایی ها، نقاط قوت و نقاط ضعف خود را به خوبی شناسایی کرده تا با کمترین زمان و بالاترین دقت، مسیر توسعه حرفه ای خود را در پیش بگیرند.

logo-samandehi